פעילי המחאה באיראן מדווחים על פריסה נרחבת של כוחות המשטרה לקראת ההתחדשות הצפויה של ההפגנות מחר (חמישי). זאת לאחר שמשפחות הפעילים שנהרגו במהלך ההפגנות בחודש האחרון קראו לקיים עצרות זיכרון פומביות לציון סיום תקופת האבל על יקיריהם.

על פי דיווחי הסוכנות רוייטרס, 1,500 מתנגדי המשטר נהרגו במהלך החודש האחרון לאחר שהאייתוללה עלי חמינאי, המנהיג הרוחני העליון, הורה לבכירי הממשלה והמערכת הביטחונית לעשות "את כל מה שצריך" כדי לעצור את ההפגנות. בין ההרוגים כ-400 נשים ו17 בני נוער.

המחאות החלו באמצע נובמבר בעקבות העלאת מחירי הדלק. ההפגנות המקומיות התרחבו במהירות והגיעו לטהרן תוך יומיים. המפגינים שרפו תמונות של עלי חמינאי וקראו להחזרתו של רזה פהלווי, בנו הגולה של השאה האיראני.

מדובר במחאה הגדולה ביותר נגד המשטר מאז המהפכה האיסלמית ב-1979 עם מנין ההרוגים הגבוה ביותר מזה 40 שנה. מספר ההרוגים גבוה בהרבה ממה שהוערך עד כה על ידי ארגוני זכויות האדם ועל ידי ממשל ארה"ב.

דוולאט נוורוזי פעילת המועצה הלאומית להתנגדות של , ארגון התנגדות הממוקם בצרפת, פרסמה בטוויטר כ-12,000 מפגינים נמצאים כרגע במעצר, הכולל בידוד וחקירות בעינויים.

בריאן הוק, הנציג המיוחד לעניני איראן של מחלקת המדינה של ארה"ב אמר כי הדיווחים על שפיכות הדמים באיראן מעלים את דחיפות של הענישה והבידוד של המשטר על ידי הקהילה הבינלאומית.

 


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.