חמישה מפלסים עמוסים בהיסטוריה של העם היהודי. חמישה מפלסים בבית ענק הנראה כמו מוזיאון.

הבית של . צילום: 0404

הבית של עו״ד יורם שפטל בקיסריה עמוס בציורים מיוחדים. מאות ציורים: שלום עליכם, הרבי מויז׳ניץ, קבר רחל, יהודים רוקדים עם ספרי תורה, ירושלים, השוק העתיק בצפת, תל אביב, ישראל הישנה בתחילת דרכה ועוד ועוד.

בדלת הכניסה לבית, תלה שפטל תמונה מיוחדת: נאומו הראשון של מנחם בגין. בכניסה והיציאה מהבית, תדרכו על שטיחון ״שולם עליכם״, מנוקד להגהה באידיש.

לצד הריהוט העתיק, ריצפת כל חלקי הבית הגדול עמוסה בשטיחים, ומנורות הענק לאורך הקומות בבית זורקות את התאורה פנימה.

שפטל, מתרגש כשהוא מתאר כל מוטיב יהודי בביתו. הוא מתעכב על תמונה קטנה של עקידת יצחק ועל אבן מהר הבית… אבן כלואה בקופסת זכוכית.

לצד חנוכיות ומנורות מכסף, גביעים של קידוש. על שולחן עתיק במרכז אחד מסלוני הבית מונחת קערת ליל הסדר.

צילום:0404

באחד מן החדרים, חדר מיוחד ומאורגן להפליא, שני כלי חרסינה עם תבליט – כלים מביתו של הבעל שם טוב.

דגמי אוניות תמצאו בכל מפלס, כולל דגם מדויק של הבאונטי (המרד על הבאונטי). אוניות – אחד מתחביביו של שפטל.

שולחן מיוחד בסלון עמוס בשתייה חריפה. שפטל עצמו לא שותה. אצלו, אלכוהול זה מקסימום יין אדום בארוחה. השתייה מיועדת לאורחים.

שפטל, נוהג להתפלל בכל שבת בבית הכנסת בקיסריה – ״קיימים ארבעה בתי כנסת בקיסריה. זה פשוט תענוג״, הוא מספר. את התפילות הוא מכיר בעל פה. בשבת האחרונה התארח בבית הכנסת ״משכן זבולון״ בקריית אתא וביקש סידור ״רינת ישראל״. את המזמורים והמנגינות הוא מכיר היטב. בשבת הקרובה יבקר בלונדון – ״אתפלל בבית הכנסת המרכזי הגדול״, הוא מציין בהתרגשות.

 צילום: 0404

בחדרון קטן בתוך הבית, ארוזים בקרטונים פרוטוקולי משפטו של דמיאניוק. הכל נמצא שם ושימש חלק מסרט שייצא בקרוב על משפטו של דמיאניוק בישראל. שפטל, מן הסתם, מככב בסרט שצולם בחו״ל ויראה אור בחודשים הקרובים.

ארונות הבגדים והנעליים של שפטל יכולים לכבד כל חדר הלבשה ענק: מאות חליפות, חולצות ועניבות, לצד מאות נעליים, בצבעים שונים ומכל העולם.

לאיש המיוחד הזה אין טלפון סלולרי – ״יש משרד ויש . בשניהם יש טלפון ומי שמחפש אותי – ימצא״. שפטל, יעיר לכל מי שישתמש בתאריך לועזי או ישתמש במילים לועזיות במקום בעברית. ״מה זה קמפיין? מה המילה הזאת? יש מסע פרסום״, הוא אומר, תוך הגבהת קולו.

לצד כל האהבה לארצנו ישראל, לשפתה ולמוצריה, שפטל מחזיק שתי מכוניות: ב.מ.וו ספורט ופורש וכן ג׳יפון, שעליו הוא בקושי נוסע. למרות מכוניות היוקרה, שפטל מעדיף לסוע בדרך כלל למשרדו ברמת גן באמצעות רכבת ישראל.

״יש לנו ארץ מדהימה, אנשים טובים ומוצרים נפלאים. שום דבר לא מושלם ואף אחד לא יכול להיות מושלם אף פעם. צריך להודות על מה שיש לנו. מעולם לא היינו במצב טוב יותר״, מסכם שפטל.

הבית של שפטל. צילום: 0404
הבית של שפטל. צילום: 0404
הבית של שפטל. צילום: 0404
הבית של שפטל. צילום:0404
הבית של שפטל. צילום: 0404
הבית של שפטל. צילום: 0404
הבית של שפטל. צילום: 0404
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.