אופטימיות במשלחת הישראלית ביחס לעסקת הנשק עם הודו: גורם בכיר במשלחת הישראלית מעריך כי אפשר לגלות אופטימיות זהירה שהעסקה למכירת טילי הגיל תצא בסוף לפועל. זאת למרות הלחצים המופעלים על הודו מצד מדינות אחרות, ולמרות ההתלבטות בתוך מערכת הביטחון ההודית. נזכיר כי מנכ״ל רפאל יואב הר אבן הצטרף למשלחת ראש הממשלה נתניהו לביקור בהודו. זהו ביקור לרגל 25 שנים ליחסים הדיפלומטיים בין שתי המדינות.

העסקה אמורה הייתה להיחתם לאחר שבשנה שעברה הושלם המשא ומתן על המחיר. לקראת העסקה, נכנסה רפאל למיזם משותף עם קבוצת קליאני לייצור טילים בהודו. לפי הדיווחים, במשרד הביטחון הודי הסבירו כי ההחלטה לבטל את העסקה נבעה מחשש לפיו יבוא נשק כזה בשלב זה ישפיע לרעה על התכנית לפיתוח המוצרים של מערכת הנשק על ידי ארגון המחקר והפיתוח של ההגנה המפתח נשק עבור צבא הודו.

לצד ההיסוס בנוגע לעסקת הטילים, הודו אף פגעה בנוגע לריבונות הישראלית בירושלים. בהצבעת האו"ם האחרונה, בנוגע להכרת טראמפ בירושלים, הצביעה הודו בעד גינוי ההכרזה.

בתוך כך, כלי התקשורת בהודו מדווחים כי ראש ממשלת הודו נרנדה מודי הפר את פרוטוקול האירוח והגיע לנמל התעופה בדלהי על מנת לקבל את פניה של המשלחת הישראלית. נזכיר כי מי שאמור היה לקבל את פניו של נתניהו הוא שר החוץ ההודי, אך מודי הפתיע את נתניהו בנמל התעופה ופגש אותו שם. ראש הממשלה נתניהו: "מעריך מאוד את המחווה".

כמו כן, היום נערך טקס קריאת כיכר על שם העיר חיפה, ששוחררה גם על ידי חיילים הודים במלחמת העולם הראשונה.

"נחתום על הרבה מאוד הסכמים"

עם המראתו להודו, התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו לתקיפות הלילה (א') של צה"ל בדרום רצועת עזה. "צה"ל תקף הערב תשתית טרור מרכזית של החמאס ברצועת עזה", אמר, והוסיף כי "יש מי שאומר שצה"ל תוקף דיונות של חול – זה לא נכון. אנחנו מגיבים על התקיפות נגד מדינת ישראל באמצעות תקיפה מאוד שיטתית של התשתיות שמכוונות נגדנו, וחמאס צריך להבין שלא נרשה את המשך המתקפות הללו ושנגיב בעוצמה עוד יותר גדולה".

"שלום!". צילום מסך: DNA
"שלום!". צילום מסך: DNA

על הביקור המדיני הצפוי, אמר רה"מ: "אני יוצא לביקור היסטורי בהודו, אפגוש שם את ידידי נרנדרה מודי, את נשיא הודו ומנהיגים רבים אחרים. נחתום על הרבה מאוד הסכמים. אנחנו מחזקים את הקשר בין ישראל למעצמה העולמית החשובה הזאת. זה משרת אותנו בביטחון, בכלכלה, בסחר, בתיירות ובהרבה מאוד תחומים אחרים. זו ברכה גדולה מאוד למדינת ישראל".

הביקור הרשמי של רה"מ ורעייתו בהודו מתקיים במלאת 25 שנה לכינון היחסים הדיפלומטיים בין המדינות וכחצי שנה לאחר ביקורו ההיסטורי בישראל של ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי. נתניהו יבקר בדלהי, מומבאי וגוג'ראט.

פרסומים בהודו לקראת ביקור נתניהו
פרסומים בהודו לקראת ביקור נתניהושמעון ריקלין

שמעון ריקלין