הישראלי בתרגיל עם הצרפתי. צילום: דובר צה"ל

 

מאז 1963 חיל הים הישראלי לא התאמן עם הצי הצרפתי בצרפת. ספינות הטילים של זרוע הים חזרו לאחרונה מתרגיל משותף עם הצי הצרפתי בחופי . "לפני שלושה שבועות החל בצרפת לצורך חידוד השפה הימית", אמר אל"ם רונן חג'ג' ראש מחלקת תורה והדרכה בזרוע הים. "יש הידוק של שיתופי פעולה עם הצרפתים לקדם ולחזק את הקשר. שני סטי"לים לקחו חלק בתרגיל בצרפת והיום נכנסו לנמל שלנו ספינות מצרפת לצורך תרגיל בישראל שיחל בימים הקרובים".

הציים הזרים מכל העולם פועלים בזירת המזרח התיכון סביב חופי ישראל באופן תדיר ובכמויות נרחבות. "אנחנו משפרים את השיח עם הציים שבאו לפה במטרה לחזק את האינטרסים שלנו", הסביר אל"ם חג'ג'. "תמיד להגיע ולראות את הדברים במקום אחר תורם לידע שלנו. תרגלנו ירי טילים, כלים שרוצים להתאבד בים וגם נושא הרפואה הימית. ההסתכלות החוצה מסייעת ללמוד בבית ואני מניח שגם בצד השני רואים את זה. הצרפתים מסתובבים בזירה הזו והם רואים בנו כשותפים ואני מניח שגם להם יש אינטרסים. בימים שהולכות ונבנות קואליציות בלב ים זה חשוב שנכיר ונדבר את השפה הימית של ציים אחרים".

לדברי חג'ג', "בפעם הבאה שנפגוש במרחב צרפתי השיח יהיה הרבה יותר פתוח וברור. אנחנו נמשיך עם שת"פים עם היוונים, הקפריסאים והאמריקאים וציים נוספים. התרגיל עצמו כלל ירי משותף על מטרות משותפות וכך בעצם מתרגלים תקיפה בשיתוף. המסוק הימי שלהם ושלנו הוא דומה הוא צרפתי והיה קל לבצע תרגול העברת פצועים ובסוף התמודדנו עם מטרות שונות בלב ים מה שאנחנו מגדירים כמטרות מתאבדות".

בחיל הים מסכמים בסיפוק את תרגיל ההתמודדות עם ירי טילים כשהצרפתים הביאו לתרגיל מטוסי קרב שטסו בגובה מאוד נמוך. "הם אתגרו אותנו ותקפו אותנו בטילים וזה היה בהחלט אתגר", סיכם אל"ם חג'ג'. "תקיפות מכל הכיוונים זה משהו שצריך לדעת להתמודד איתו".

 

חיל הים הישראלי בתרגיל עם חיל הים הצרפתי. צילום: דובר צה"ל
חיל הים הישראלי בתרגיל עם חיל הים הצרפתי. צילום: דובר צה"ל
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.