קבר יוסף שבשכם הוא אולי אחת הנקודות היסטוריות וחשובות לעם היהודי, אולם הוא גם יושב במקום המקשה מאוד על השמירה והטיפול בו. קבר יוסף יושב בלב שכם, ולכאורה ממונה על אחזקתו הרשות הפלסטינית. אלא שמועצה אזורית שומרון המקיימת כניסות קבועות למקום לטובת כלל אזרחי מדינת ישראל, גילתה פעם אחר פעם את מצבו הקשה של המקום.

לאור זאת קיימה המועצה יחד עם מנהלת קבר יוסף והמקומות הקדושים בשומרון ובסיוע צה"ל שיפוץ בזק של המקום בחשכת הלילה. בין השאר לקראת הכניסה הגדולה בשנה לקבר יוסף. "יסוד שביסוד" שיתקיים ביום חמישי הבא, ביום המוקדש ליוסף הצדיק בספירת העומר שהוא על פי תורת הקבלה בבחינת יסוד שביסוד.

קבר יוסף. צילום: פלאש 90

 

בשיפוץ השתתפו בין השאר: ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן, סגנו דוידי בן ציון, מח"ט שומרון אל"מ גלעד עמית, קצין הגמ"ר איו"ש אליצור טרבלסי, קצין הגמר חטיבת שומרון רב סרן שלומי כהן אנשי מנהלת קבר יוסף בראשות נתנאל שניר, תושבי השומרון ופועלים. בין השאר חירמשו את המקום, הניחו מצעים, פילסו את השטח, הניחו אבני מדרך, ובין האבנים הניחו חצץ.

"זו תחושה נפלאה, לדעת שאתה יכול לפעול למען עם ישראל, למען שיפוץ ושיפור פניו של מקום שדורות על גבי דורות במשך אלפי שנים חלמו עליו והתגעגעו אליו", אומר יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון, "לצערי הרשות הפלסטינית "מתקשה" בלשון המעטה לשמור על המקום. זה התפקיד שלנו, כתושבי האיזור, כמי שאמונים על המקום, לשמור על המקום למען כלל אזרחי ישראל והעם היהודי. אני שמח שצה"ל וחטיבת שומרון בפיקודו של גלעד עמית, אפשרו את המהלך החשוב הזה, שיש בו הרבה רוח. ומחזק את ההתיישבות"

טל מאיר

טל מאיר

כתבת ערוץ 20 לענייני התיישבות