מאות דגלי אש"ף נתלו היום (ד') בכביש מספר 1 מירושלים לים המלח, לאחר שבג"ץ נתן ארכה נוספת בת חמישה ימים לפינוי בהסכמה של הכפר הבדואי הבלתי-חוקי חאן אל אחמר שבמישור אדומים. המשטרה נאלצה לעבור דגל-דגל ולהסיר אותם, שכן מדובר בתנועה לא חוקית בישראל.

המשטרה מסירה את הדגלים בכביש 1

 

"בזמן שהמדינה נכנעת בבג"ץ – האויב חוגג", זעמו בתגובה בתנועת 'ישראל שלי'. "פרקליטות משרד הביטחון של אביגדור ליברמן במעורבות של לשכת ראש הממשלה נתניהו נכנעה היום בתיק של חאן אל אחמר, וזו התוצאה. את הפולשים הבלתי חוקיים לא מפנים – והם חוגגים. ה-פ-ק-ר-ו-ת", נכתב בחשבון הטוויטר של הארגון.

"בצידי כביש 1 חוגגים את החרפה שראינו שעה קודם לכן בבית המשפט", הוסיפו בארגון 'האמת שלי'. "ככה זה אצלנו בשכונה. הפרקליטות מגמגמת בבג"ץ, וההמון המוסת כבר מתרגם זאת לחגיגות בשטח. הטיפשות הזו עוד תעלה לנו בחיי אדם. איילת שקד ובנימין נתניהו, שלא תגידו שלא הזהרנו".

למרות פסק הדין החלוט – בג"ץ נתן ארכה נוספת לפינוי בהסכמה בחאן אל אחמר

החגיגות הגיעו, כאמור, לאחר שבמהלך דיון שהתקיים היום בבג"ץ בעתירות הרש"פ נגד פינוי חאן אל אחמר, ניסה הרכב השופטים בנשיאות השופט חנן מלצר, לכפות על הצדדים להגיע לפשרות. השופט מלצר עצר את הדיון לשעתיים למרות שכבר בתחילת הדיון הצהירו עורכי הדין של הרשות הפלשתינית, כי אינם מוכנים לאף הצעת פשרה באתר חלופי. המדינה אף היא הודיעה כי לאורך עשר השנים בהם מתנהל ההליך, כל ניסיונות הפשרה נדחו על ידי העותרים, ולפיכך ביקשה המדינה לדחות את העתירה על הסף.

עימותים בחאן אל אחמר. צילום: הלל מאיר, TPS

 

בסיום ההפסקה ובמהלך הדיון הודיעה המדינה כי היא מוכנה להקים על חשבונה בתחומי השכונה החדשה באבו דיס אוהלים משפחתיים לקליטת מפוני חאן אל אחמר, וכי בית הספר החלופי שבנייתו הושלמה, יחובר לחשמל ולמים בימים אלו.

המדינה הבהירה לבג"ץ כי אין כל סיבה להמשך דיונים וכי הכל כבר נטען במשך עשור של דיונים וכי ההליך גובל כבר בביזוי בית המשפט. עם זאת הודיעה לאור לחצי השופט מלצר כי במידה ותושבי חאן אל אחמר יסכימו לפינוי מרצון וללא אלימות בתוך כשבוע, היא מסכימה לבחון בחודשים לאחר הפינוי את האפשרות להסדרת אתר חלופי ממזרח ליישוב מצפה יריחו.

מנגד, עתרו תנועת רגבים ותושבי כפר אדומים בדרישה לממש את פסק הדין החלוט לאלתר, על פי עקרונות סופיות הדיון ו'מעשה בית דין', ולא לאפשר לרשות הפלשתינית למסמס את פסק הדין.

אתר הקבע שיועד לתושבי חאן אל אחמר. צילום: תנועת רגבים

 

בנוסף למרות שהמאחז ממוקם על אדמות מדינה ובתחומי תכנית המתאר של הכביש המהיר מירושלים לים המלח, הפלשתינים שלפו טענה חדשה לפיה האדמות בחאן אל אחמר הינן בבעלות פרטית אם כי לא הציגו הוכחה לכך.

למרות שהפלשתינים הצהירו שוב ושוב כי הם מסרבים להצעה החלופית, קבע ההרכב בראשות השופט מלצר, כי בתוך חמישה ימים תגיש המדינה את עיקרי התכנית החלופית המוצעת בכפוף לפינוי מוסכם, ולאחר מכן יגישו העותרים את עמדתם ביחס לתכנית, ויוכלו להגיש מסמכים נוספים בנוגע לטענת הבעלות לעל הקרקע.

בפורום עוטף ירושלים מסרו: די היה לראות כיצד התנהל הדיון היום כדי להבין כיצד נוהג הבג"ץ בנוקשות בפינוי יישובים יהודים אל מול הגמישות כשמדובר בעבריינות בניה פלסטינית הנבנית ע״י הרשות הפלסטינית והאיחוד האירופי. יש פסק דין חלוט לפינוי המאחז ואנו מצפים מהשופטים למרות הלוליינות המשפטית שהוצגה היום בין כתלי בית המשפט להוכיח שבאמת מדובר בבית המשפט העליון לצדק ולהורות באופן מיידי על פינוי המאחז הבלתי חוקי ללא כניעה לתנאים מצד העבריינים הפלסטינים".

עו"ד אבי סגל מתנועת 'רגבים' ו'פורום עוטף ירושלים' שנכח בדיון אמר כי "באופן מקומם ביותר, תוך פגיעה בעקרון סופיות הדיון ומעשה בית דין, בג"ץ החליט לפתוח את פסק הדין, ולתת זמן נוסף שברור שלא ישיג דבר, למרות שברור כי העתירות החדשות מטעם הרשות הפלשתיניות נועדו למוסס את פסק הדין. אנחנו מצפים שבג"ץ יוציא פסק דין לפינוי והריסה של הכפר הבלתי חוקי, וישים סוף למהלך של הרשות הפלשתינית הפועלת להשתלט על אדמות המדינה".
אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20