תם הטקס הממלכתי לציון שחרור יהודה, שומרון, בקעת הירדן והגולן. בנאום שנשא ראש הממשלה בנימין נתניהו, עקץ את יו"ר מפלגת העבודה ואמר כי הוא "מצדיע לממשלות העבר שקיבלו החלטה לעלות לגוש עציון". עוד אמר ראש הממשלה כי "לא תהיה עוד עקירת יישובים – לא של יהודים ולא של ערבים".

"הבאנו התיישבות מפוארת ליהודה ושומרון שאנחנו שומרים עליה ומחזקים אותה – באחריות, בחכמה ובהתמדה. ההתיישבות חשובה לכם חבריי, באותה מידה היא חשובה לי, ולכן אני אומר לפני הכל ובאופן ברור: לא תהיה יותר עקירה של יישובים בארץ-ישראל! זו לא רק שאלה של הקשר למולדת, בוודאי שכן, אבל קודם כל, זו לא הדרך לעשות שלום. לא נעקור לא יהודים, ולא ערבים".

ראש הממשלה בנימין נתניהו בטקס בגוש עציון. צילום לע"מ
ראש הממשלה בנימין נתניהו בטקס בגוש עציון. צילום לע"מ

עוד הוסיף ראש הממשלה כי "לא שלום קיבלנו, טרור וטילים קיבלנו! ועל כך לא נחזור יותר. זה רק היה ה'פְּרוֹמוֹ', הַקְדִימוֹן, העקירה הזאת, – למה שמתחולל כעת במזרח התיכון: כל שטח שנופל בידי האיסלאם הקיצוני הופך לבסיס של הרס, של אלימות של מוות. ועל כן לא נפקיר את ביתנו הלאומי לסכנה. במקום זאת נחזק את הבית בתנופה. כשאני אומר תנופה אני מתכוון לא רק לדברים שעולים מעלה אל גם לתנופה, לתנועה".

"אין עת טובה להחלת ריבונות מעכשיו"

בנאום מוקלט ששלח שר החינוך נפתלי בנט, אמר: "עת להכיל ריבונות על הארץ הטובה מאוד מאוד שלנו וכן, אין עת טובה לכך מעכשיו. ממש עכשיו. אינני מקל ראש בצעד כזה, כדי להכיל ריבונות צריך תזמון ואומץ לב, כאמור אין זמן טוב מזה כשברור לכולם שאנחנו כאן בזכות ולא בחסד. כבנים ששבים אל אדמתם ולא ככובשים זרים. אין זמן טוב מזה, גם אם תהיה התנגדות בעולם אנחנו נתגבר, גם הוא מבין את כל מה שהציבור הישראלי מבין- ארץ ישראל לא תחולק שוב!

הברכה המוקלטת של שר החינוך נפתלי בנט

"ואומץ? אומץ יש לנו למכביר ואנחנו אדוני ראש הממשלה כולנו כאן מאחורייך לתמוך ולסייע, כי אנחנו מאמינים בכל ליבנו שעכשיו הגיעה העת לריבונות אמיתית בארץ ישראל. ולכם מתיישבים גיבורים אין לי מה להוסיף אלא זאת- אנחנו כולנו מצדיעים לכם ואוהבים אתכם."

"מתמחים בשיסוי אוכלוסיות מעמידים את החברה הישראלית בפני התלבטות כוזבת: או עמונה או דימונה"

יו"ר הכנסת יולי (יואל) אדלשטיין נאם אף הוא בטקס לציון יובל שנים ליהודה ושומרון. אדלשטיין תקף את ההשוואות שנעשות לעיתים תכופות בין הפריפרייה להתיישבות ביו"ש: "ישנם אנשי-רוח ואנשי-ציבור, שבחמישים השנים האחרונות פיתחו יכולת הבחנה מדוקדקת בין חלום לחלום. הם מתמחים בשיסוי של אוכלוסיות, ומעמידים בפני החברה הישראלית התלבטות כוזבת: או אנחנו, או אתם. או עמונה, או דימונה. או קריית-ארבע, או קריית-שמונה. או השקעה בחבלי המולדת אליהם חזרנו ב-48', או באלו אליהם חזרנו ב-67'. אין שקר גדול מזה!".

יו"ר הכנסת, יואל אדלשטיין
יו"ר הכנסת, יואל אדלשטיין

"אלפי שנות קיום יהודי, ושבעים שנותיה של מדינת ישראל, הוכיחו שוב ושוב שיש רק נוסחת ניצחון אחת, שלעולם לא מאכזבת: נוסחת האחדות והחיבור. חיבור בין ציבורים שונים; אחדות בין חלומות שונים; זה סוד ההצלחה שלנו, שבא לידי ביטוי מיוחד כאן, ביהודה ובשומרון".

באשר לבנייה וחיזוק יו"ש אמר יו"ר הכנסת כי: "לא עקירת יישובים תביא את השלום! לא הקפאה היא הדרך להסכם! שנים שמכוחן נמשיך לבנות ולפתח את נחלת אבותינו: בירושלים, ביהודה, בשומרון, בבקעה, בגולן, בגליל ובנגב – עד שגם "הַקָּטֹן יִהְיֶה לָאֶלֶף וְהַצָּעִיר לְגוֹי עָצוּם!".

"טקס שנוי במחלוקת"

סביב הטקס התחוללה סערה פוליטית רווית מתיחות, כאשר נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור הודיעה כי הורתה לשופטים שלא להשתתף באירוע, כיוון שהוא "שנוי במחלוקת". בפסיקת בית המשפט העליון על עתירה שהגישה תנועת 'רגבים', אמרו השופטים שהם, עמית ופוגלמן כי על השופטים לשמור על עצמאות הרשות השופטת, ולכן לא יחייבו את השתתפות השופטים. אירוע מביך אירע היום כאשר השופט ניל הנדל, שבתחילה הודיע למארגנים כי הוא חולה, הגיע לעבודה בבית המשפט העליון.

מי שעוד לא ישתתף בטקס הוא נשיא המדינה ראובן ריבלין, שהוזמן באיחור לאירוע וכבר קבע ערב סליחות במשכנו. גם יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי ויו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג ידירו רגליהם מהטקס.

טקס היובל לשחרור יהודה, שומרון, הבקעה והגולן. צילום: נועם אמיר
טקס היובל לשחרור יהודה, שומרון, הבקעה והגולן. צילום: נועם אמיר
הטקס השפיע גם בעולם, כאשר האיחוד האירופי הודיע שלא ייטול חלק בטקס. גם שגריר ארה"ב, דיוויד פרידמן שהוזמן לאירוע החליט שלא להגיע. מאידך, מספר שגרירים ממדינות אפריקה הגיעו לגוש עציון, כמו גם שגריר קוסטה ריקה.

מחוץ לטקס מוחים תושבי מגרון ועמונה, בדרישה לזרז את בניית בתיהם, כפי שהבטיח חזור ושנו ראש הממשלה בנימין נתניהו – ועוד לא קיים. לפני הטקס ערך ראש הממשלה נתניהו מפגש עם ראשי ההתיישבות והודיע להם כי אישורי הבנייה שאמורים היו להתקבל לפני החגים, יידחו לאחריהם. בתוך כך, ישנם פרסומים על הסכמה ישראלית להקפאת בנייה דה פקטו עד תום השנה האזרחית. דיווחים אלו הוכחשו ע"י לשכת ראש הממשלה.

מחאת תושבי מגרון. צילום: נועם אמיר
מחאת תושבי מגרון. צילום: נועם אמיר

לאירוע אחראי מרכז ההסברה, בהובלת שרת התרבות והספורט מירי רגב ושר החינוך נפתלי בנט, שהביאו את ההחלטה לאישור הממשלה. השבוע חשפו במשרד התרבות והספורט ובמרכז ההסברה את הלוגו שיוביל את האירועים, תחת הכותרת: "סיפור ישראלי – יובל לשיבה לחבלי הארץ ההיסטוריים". בלוגו אפשר לראות את המספר 50 בעיצוב מודרני וחדשני, כאשר הספרה 0 הופכת לענף זית שבמרכזו האיור המוכר של קבר רחל. הלוגו, שעוצב על ידי המעצבת טלי פוקסנבוים־שמעוני מטעם משרד אינוויז'ן שזכה במכרז, מבקש לתת דגש ל־50 שנים ולישן מול חדש.

חנן בן ארי מופיע בטקס

הקונספט נשען על הציונות וסמליה, לצד מורשת, ארכיאולוגיה ומקומות גיאוגרפיים המשייכים את העם למדינתו מראשית ההיסטוריה היהודית, ומחבר את הסיפור של עם ישראל לסיפורים השונים של יהודה ושומרון, הבקעה והגולן, ובהם הפרק החלוצי, ההיסטורי, התרבותי והאנושי.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20