חודש לאחר הניסוי הקודם שביצעה בטיל בלסיטי, שידרה היום (ש') הטלויזיה הקוריאנית תמונות של שיגור הטיל הבליסטי הבין יבשתי Hwasong-14. ניסוי הטילים החדש שודר בכיכר בפיונגיאנג, והשידור שמטרתו לשלהב את הציבור הציג אזרחים המריעים למנהיג קים ג'ונג און.

בתגובה לשיגור ערכו ארצות הברית וקוריאה הדרומית תרגיל צבאי משותף בירי אש חיה. הפנטגון מסר כי בתרגיל נורו טילים לתוך "המים הטריטוריאליים של קוריאה הדרומית ולאורך החוף המזרחי".

שיגור הטיל בצפון קוריאה. צילום: רויטרס
שיגור הטיל בצפון קוריאה. צילום: רויטרס

לטענת הקוריאנים הטיל מסוגל לפגוע בכל נקודה בארה"ב. הטיל טס 47 דקות ו-12 שניות ועבר 998 קילומטרים וחדר חזרה את שכבת האטמוספירה. לדברי קים ג'ונג און הניסוי "מוכיח כי כל שטחה של ארצות הברית הוא בטווח הפגיעה". עוד צוטט ג'ונג און בסוכנות הידיעות הרשמית כי "זו הייתה אזהרה חמורה לארצות הברית שאינה חסינה מפני הרס אם תנסה לתקוף".

"בהוראה ישירה של מנהיגנו העליון, קים ג'ונג און, התבצע ניסוי שני מוצלח בשיגור בין-יבשתי Hwasong-14. המנהיג העליון אמר בגאווה בניסוי שמערכת הטילים הוכיחה שוב את יכולתנו לפגוע בכל זמן ומכל מקום. כל שטח ארצות הברית נמצא בטווח הירי", נאמר בטלוויזיה הצפון קוריאנית. חלק מהמומחים בתחום דוחים טענה זו.

אזרחי צפון קוריאה צופים בניסוי הבליסטי החדש. צילום: רויטרס
אזרחי צופים בניסוי הבליסטי החדש. צילום: רויטרס

בדרום קוריאה אמרו כי יציבו ארבע סוללות THAAD  נוספות ליירוט טילים, למרות התנגדותה העקרונית של שתופתה המסחרית . נשיא מון ג'אי-אין, שקרא בעבר להידברות עם השכנה מצפון הודיע כעת כי מדינתו תרחיב את יכולותיה בתחום הבליסטי. חלק מתושבי המדינה מחו נגד הצבת המערכות מחשש לקרינה. שר ההגנה, סונג יאנג-מו, אמר "יחד עם ארצות הברית אנו נעניש בחוזקה את צפון קוריאה על פרובוקציות הטילים שלה".

בסין הביעו דאגה וקראו לצדדים "לנקוט זהירות ולהימנע ממתיחות ומהמשך הסלמה" ו"להגן על השלום האזורי והיציבות". בנוסף הפצירה המעצמה בצפון קוריאה לכבד את החלטות מועצת הביטחון של האו"ם.

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אמר כי מדינות "תנקוט את כל הצעדים שיידרשו כדי להבטיח את ביטחונם של האמריקנים ולהגן על בנות בריתה באזור". לדבריו, ניסוי הטילים הוא "מעשה פזיז ומסוכן של המשטר הצפון קוריאני", וכי מדובר ב"איום הדחוף ביותר והמסוכן ביותר לשלום העולם. הנשקים והניסויים מבודדים אותה עוד יותר, מחלישים את כלכלתה ופוגעים באנשיה".

מהבית הלבן נמסר כי טראמפ יחתום על צו להטלת סנקציות חדשות על צפון קוריאה, ואיראן. הכריזה כי תשתף פעולה עם ארה"ב בהחלטות נגדה במועצת הביטחון של האו"ם וכי פניות בנושא ייעשו לרוסיה ולסין.

מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג' און מרוצה מתוצאות הניסויים הקודמים. צילום: רויטרס
מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג' און מרוצה מתוצאות הניסויים הקודמים. צילום: רויטרס
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.