מתוך "היום הזה", א'-ה' ב-23:00

טיל בליסטי נורה הלילה (ג') מכיוון צפון קוריאה חלף מעל המרחב האווירי של יפן. לפי הערכות מומחים, הטיל ששוגר היה מסוג הווסונג-12, טיל לטווח בינוני שפותח בעת האחרונה. השיגור בוצע בזמן שכוחות אמריקאיים ודרום קוריאניים עורכים בחצי האי תרגיל צבאי שפיונגיאנג מתנגדת לו.

שיגור הטיל הבליסטי בצפון קוריאה בחודש שעבר. צילום: רויטרס
שיגור הטיל הבליסטי בצפון קוריאה בחודש שעבר. צילום: רויטרס

ראש הממשלה היפני, שינזו  אבה סיפר לכתבים כי שוחח עם נשיא ארה"ב טראמפ שאמר לו כי ארה"ב "עם יפן במאת האחוזים". ארה"ב, יפן ודרום קוריאה קראו לכינוס של מועצת הביטחון של האו"ם בעקבות הניסוי, והמועצה צפויה להתכנס היום. מוקדם יותר הזהירו כוחות הביטחון היפניים את תושבי צפון המדינה משיגור הטיל וקראו להם להיכנס למקלטים. בסופו של דבר, הטיל כאמור נחת בים ולא נגרם נזק ברכוש או בפגיעה.

מזכיר הקבינט של יפן, יושיהידה סוגה, אמר כי שיגור הטיל הצפון קוריאני הוא איום שטוקיו תגיב לו באופן תקיף: "הטיל הבליסטי הזה ככל הנראה חלף מעל שטחנו. זה איום חסר תקדים, רציני וחמור על המדינה שלנו".

נתיב שיגור הטיל. צילום מסך
נתיב שיגור הטיל. צילום מסך: טוויטר

גם בשכנה הדרומית של צפון קוריאה נכנסו למתח בשל השיגור. הקבינט התכנס לדיון חירום בסיאול, אך בסופו לא הודיע על היערכות מסוימת והסתפק בהודעת גינוי לשיגור הצפון קוריאני.

כמעט 19 שנים חלפו מאז הפעם האחרונה בה טיל צפון קוריאני חולף מעל שטחה של טוקיו, ב-31 לאוגוסט 1998. בעת האחרונה הגיעו יחסי צפון קוריאה וארה"ב למתיחות גבוהה במיוחד על רקע איומי הדיקטטורה הקומוניסטית כי היא בוחנת ברצינות אפשרות לתקיפה של האי גואם באוקיינוס השקט, שנמצא תחת חסותה של ארצות הברית, באמצעות טילים לטווח בינוני-ארוך. כמו כן, באחרונה איים קים לשגר טיל לעבר הטריטוריה האמריקנית גואם.

 
עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20