שליט צפון קוריאה קים ג'ונג און. צילום:רויטרס

 

לאחר שהבטיחה כי תפסיק את ניסוייה הגרעיניים ולקראת הפגישה של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עם הדיקטטור קים ג'ונג און, צפון קוריאה הודיעה אתמול (שבת) כי בחודש הקרוב תהרוס את אתר הניסויים שלה ותקיים טקס מיוחד לציון המאורע.

לפי הדיווחים בפיונגיאנג, אתר הניסויים פונגיה רי ייהרס לקראת סוף חודש (23-25 למאי) כאשר התאריך הסופי ייקבע בהתאם לתנאי מזג האוויר. עיתונאים מכל העולם יוזמנו לראות ולסקר את הריסת כל המנהרות, מתקני הפיקוח, המחקר והביטחון באתר.

בסוכנות הידיעות המקומית סיפרו: "המכון לנשק גרעיני ומוסדות נוספים נוקטים צעדים טכניים להריסת אתר הניסויים הגרעיניים במטרה להבטיח שקיפות בהפסקתם".

ניא ארה"ב דונלד טראמפ. צילום: רויטרס

 

בסוף השבוע פורסם כי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ יפגוש ב-12 ביוני את שליט צפון קוריאה קים גו'נג און בסינגפור. בציוץ בטוויטר כתב טראמפ: "שנינו ננסה להפוך את זה לרגע מאוד מיוחד עבור השלום העולמי!".

צעד נוסף בדרך להסדרת היחסים בין ארצות הברית והדיקטטורה הקומוניסטית נרשם כאשר פומפאו שב לארצו עם שלושה שבויים אמריקנים ששוחררו מהשבי בצפון קוריאה.

העצורים, קים האק-סונג, קים דונג-צ'ול וקים סאן-דוק (טוני קים), שוחררו בעקבות מפגש בין שליט קוריאה הצפונית קים ג'ונג-און ופומפיאו לקראת הפסגה ההיסטורית הצפויה של נשיא ארה"ב עם השליט הצפון-קוריאני. "טראמפ רואה בשחרור האסירים מצפון קוריאה כמחווה חיובית של רצון טוב", נמסר מהבית הלבן לאחר שחרורם.

אזרחי צפון קוריאה צופים בניסוי בליסטי ב-2017. צילום: רויטרס

 

בחודש שעבר התבטא נשיא דרום קוריאה, מון ג'אי אין, בנושא שכנתו מצפון וסיפר כי השליט הצפון-קוריאני, קים ג'ונג און, ויתר על דרישתו להוצאת הכוחות האמריקנים מדרום קוריאה כתנאי ברזל להתפרקותו מנשק גרעיני, כך פורסם בסוכנות הידיעות 'רויטרס'.

"הצפון קוריאנים לא הציגו תנאים שארה"ב לא תסכים להם, כמו הוצאת הכוחות האמריקנים מדרום קוריאה", סיפר מון לתקשורת לקראת פגישתו המתוכננת עם הרודן מצפון בעוד שבוע, והוסיף: "הם מדברים על הפסקת מעשי העוינות נגדם ועל קבלת ערבות לביטחונם. כעת, השיחות בין ארה"ב לצפון קוריאה יכולות להתקדם".
ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם