שני משלוחים מצפון-קוריאה לסוכנות של הממשל הסורי הקשורה בתכנית הנשק הכימי של המדינה, נתפסו בחצי השני האחרונה. כך דווח היום (שלישי) ב'' על פי מקור באו"ם.

חילוץ פצועים מהמתקה הכימית באידליב, סוריה 4.4.17. צילום: רויטרס
חילוץ פצועים מהמתקה הכימית באידליב, 4.4.17. צילום: רויטרס

הדיווח אשר מקורו בדוח חסוי העוקב אחר הפרות של סנקציות של האו"ם, לא חשף פרטים נוספים באשר להיכן או מתי נתפסו המשלוחים או מה הכילו.

מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג' און מרוצה מתוצאות הניסויים הקודמים. צילום: רויטרס
מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג' און מרוצה מתוצאות הניסויים הקודמים. צילום: רויטרס

לפי 'רויטרס' בדוח נמסר כי חוקרי או"ם העצמאיים בודקים "שיתוף פעולה הנוגע לחומרים כימיים אסורים, טילים בליסטיים ונשק קונבנציונלי בין סוריה וצפון קוריאה". עוד נמסר כי אחד מהמקורות בצוות החוקרים אמר כי ישנן סיבות להאמין שהמשלוח היווה חלק מחוזה בין חברת יצוא הנשק של צפון קוריאה ובין סוריה, ה-KOMID.

במהלך חודש יוני הודיע הבית הלבן  כי המודיעין האמריקאי זיהה הכנות של צבא סוריה לתקיפה בנשק כימי. בהודעת רשמית נמסר: "ההכנות שזוהו היו דומות לאלו שנערכו לפני התקיפה ב-4 באפריל, שבה נהרגו עשרות בני אדם. כמו כן הזהירו בארה"ב כי וצבאו "ישלמו מחיר כבד" אם ייעשה שימוש בנשק כימי. למרות שהמידע לא נחשב בלעדי לארצות הברית, ממשל החליט לפרסם אז את ההצהרה על מנת להזהיר את אסד.

בחודש אפריל נהרגו 87 בני אדם ונפצעו כ-400 בתקיפה כימית שביצע צבא אסד מחוז אידליב וכללה בין היתר גז סארין.  ימים ספורים לאחר מכן תקף צבא ארצות הברית  את בסיס א-שעריאת שבסוריה, שממנו בוצעה המתקפה. מדובר בפעולה האמריקנית שנחשבת לתקיפה והקשוחה ביותר במהלך כל שש שנות מלחמת האזרחים בסוריה. דמשק עצמה הכחישה שהוציאה לפועל את המתקפה, ואסד טען בריאיון לסוכנות הידיעות הצרפתית כי מדובר בזיוף שנועד להצדיק את התקיפה האמריקאית

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.