2:33 20/10/2017
דף הבית > מורשת > לשנה הבאה בירושלים

לשנה הבאה בירושלים

טור אורח מאת יו"ר ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות ח"כ ד"ר אברהם נגוסה (הליכוד)

בחודש האחרון נפל דבר בבית המחוקקים הישראלי, כאשר משרדי הממשלה נמנעו מלקדם את החלטת הממשלה שהתקבלה פה אחד ב- 15 בנובמבר 2015, הנוגעת להעלאת שארית יהודי אתיופיה לישראל. הימנעות זו לא עברה בשקט ואנו התגייסנו לפעולה. אחדים הופתעו מכך והגיבו בטיעונים ציניים לגבי המניעים שלי ושל חברי למאבק החשוב והערכי הזה, יו"ר ועדת הפנים ח"כ דוד אמסלם. הכי כואב לי, הוא מאמצם של גורמים בתקשורת להשתמש במחלוקת העקרונית להשמצה מכוערת וגזענית כנגד עדה שלמה.

אלו שהיו קשובים לאירועי השנה הראשונה של הכנסת ה-20, לא הופתעו מהעמידה שלנו על עקרונותינו. קהילת יוצאי אתיופיה בישראל מרימה את ראשה בגאון ויודעת לעמוד על זכויותיה, שהופרו בזו אחר זו, במשך שנים רבות: שיטור היתר והאלימות המשטרתית כלפי הקהילה, האפליה בשירותי הדת כפי שראינו בפתח תקווה, ניתובם של עולים יוצאי אתיופיה לשכונות מסוימות, אי שיוויון הזדמנויות בחינוך, בתעסוקה ואפליה במסלול העלייה מאתיופיה הכוללת קריעת משפחות בצורה אכזרית.

 

החלטות צריך לקיים. צילום: פלאש 90
החלטות צריך לקיים. צילום: פלאש 90

 

ראש הממשלה נתניהו, מראשי הממשלה המסורים ביותר למען עליית יהודי אתיופיה, תוך הבנה כי חזונה של מדינת ישראל לקבץ גלויות מארבע כנפות הארץ. ברור לכל, כי הבדיקה הדקדקנית והמוקפדת שנהוגה כלפי העלייה מאתיופיה, יש בה אפליה לעומת האופן בו נבחנים עולים אחרים הנוהרים לכאן, מכל העולם. על כן, אני מברך את ראש הממשלה ומעריך מאד פועלו לתיקון עוול זה. צעדים אלה ידריכו את גורמי העלייה השונים להתייחס אל שארית יהודי אתיופיה כאל יהודים ככל היהודים, ישראלים ככל הישראלים.

ההפגנות המוצדקות אליהן יצאו צעירי העדה היוו קריאת השכמה מאוחרת למדינת ישראל. ממשלות ישראל לדורותיהן הפגינו יחס שונה ומחריג ליוצאי אתיופיה וכעת הגיעה העת לתקן זאת. המצב קשה, אבל הפתרון איננו מורכב כפי שהוא נראה.

ביטול האפליה בעלייה הוא צעד ראשון בתיקון האפליה המופגנת כלפי יוצאי אתיופיה. ובמקביל, צריכה להינקט תוכנית פעולה משמעותית לתיקון שאר העוולות.

בימים אלו יהודים בישראל ובעולם כולו נערכים לחגוג את חג החירות, חג בו התגבשנו והפכנו לעם. חג בו נחגוג את יציאתנו מעבדות לחירות ואת הגעתנו לארץ המובטחת. בחג זה נהלל ונשבח את זריחתה של החירות וקיבוץ הגלויות מארבע כנפות הארץ למדינת ישראל.

"מה נשתנה הלילה הזה מכל הלילות?" השנה, בעת שיחגגו הקהילות היהודיות באדיס אבבה ובגונדר את ליל הסדר, וישירו בקול נרגש פעם אחר פעם "לשנה הבאה בירושלים הבנויה", השנה, בעזרת ה', יהיו למילים האלה משמעות כפולה ומרגשת.

חה"כ אברהם נגוסה

חה"כ אברהם נגוסה

חבר במפלגת הליכוד.
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

הדלקת נרות שבת. צילום: מני הכטמן, פלאש 90

זמני כניסת ויציאת שבת פרשת נח

זמני כניסת ויציאת שבת פרשת נח, א' בחשון תשע"ח, 21-22.10.2017 למניינם