השלטונות הסעודים החליטו לשפוט 14 מאנשי החמא"ס העצורים בסעודיה מזה מספר חודשים בגין תמיכה בהתנגדות האסלאמית, חברות בארגון טרור ועבירות הלבנת הון. סעודיה מבהירה כי העצורים פעלו מטעמה של חמא"ס במסווה של פעילות צדקה. משפטם יחל בעוד חודש.

בין העצורים, ששוהים בכלא ד'הבאן, גם אחמד ח'דרי (81) ששימש במשך שנים כנציג הרשמי של חמא"ס בסעודיה ובנו, דוקטור האני אל ח'דרי.
לצד ההחלטה לשפוט את הפלסטינים שחררו הסעודים באחרונה וגירשו את עבד חאפט' חמאידה, תושב ירדני, המזוהה עם ה"אחים המוסלמים" בירדן. טרם ברור מהי החלטה הסעודית לגבי יתר העצורים, כ 60 איש בסה"כ, מהם שעצורים כבר מעל לחצי לשנה, אף שבודדים שוחררו לפני חודשים אחדים.

גורם בעזה אומר לסוכנות הידיעות הישראלית TPS, כי לפני מספר שבועות עמדה סעודיה לשחרר את אנשי החמא"ס, אולם מאז ביקורו של אסמאעיל הניה, מנהיג חמא"ס, בטהראן, נסוגה בה הממלכה מכוונתה. בעניין זה יצוין, כי מצרים מונעת את חזרתו של הניה מקטאר לרצועה וגם סודאן הודיעה באחרונה כי תסגור את משרדי חמא"ס בתחומיה.

מקור ברצועה אומר ל TPS, כי חמא"ס איבדה את תמיכת סעודיה כאשר סירבה להתחייב לתמוך במדינות הערביות הסוניות המתונות ופנתה לציר האיראני השיעי.
המתח ביחסי סעודיה עם חמא"ס החל מאז דרשו הסעודים בשנת 2017 מקטאר להפסיק את תמיכתה בחמא"ס ובאחרונה אמר מחמוד א – זהאר, מבכירי חמא"ס ברצועה, כי היחסים עם סעודיה הידרדרו. כלי תקשורת במפרץ טוענים, כי קדם לכך ניסיון פיוס בין הצדדים, לאחר שהסעודים התנו את חידוש היחסים בהסדרת יחסיה של חמא"ס עם ארה"ב.
בחודש מאי פרסם העיתון הסעודי "מכה" רשימה של 40 דמויות אסלאמיות שתוארו כ"טרוריסטים" ובה גם מייסד חמא"ס, שיח' אחמד יאסין וכן איסמעיל הניה, ח'אלד משעל, יחיא סנואר, ומחמד דיף.

ברוך ידיד TPS

ברוך ידיד TPS


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.