ועדת השרים לענייני חקיקה היום (א’) את הצעת החוק למניעת אלימות במשפחה. על פי ההצעה, גבר המוגדר כבעל מסוכנות – אשר הוצא נגדו צו הרחקה, יישא עליו אזיק אלקטרוני שיתריע במקרה בו הוא מתקרב לטווח המסכן את בת זוגו. ההצעה תמוזג בהמשך עם הצעת החוק הממשלתית שיביא בקרוב השר ארדן להצבעה בממשלה.

 

אלימות
מאז שנת 2011 נרצחו 131 נשים על ידי בני זוגן.

 

מאז שנת 2011 נרצחו 131 נשים על ידי בני זוגן, כאשר רק בשבועות האחרונים הצטרפו 6 נשים לספירה. חלק מהמקרים היו מדווחים וידועים למשטרה ולגורמי הרווחה ובכל זאת הסתיימו בתוצאה הטראגית של רצח האישה. הצעת החוק, מציעה להשתמש בפתרון טכנולוגי בדמות אזיק אלקטרוני מבוסס טכנולגיית GPS, שיוכל לנטר ולפקח על קיום צו הרחקה שמוצא על ידי בית המשפט. במקרה שגבר בעל מסוכנות, מתקרב לרדיוס (מוגדר מראש) מהאישה, המערכת תתריע ותאפשר לנקוט באמצעי זהירות מבעוד מועד.

במצב כיום, הפתרונות שמציעה המדינה להגנה על נשים הנתונות בסכנה מצד בני זוגן, מוגבלים בעיקר למקלטי הגנה לנשים. אישה הנכנסת למקלט נאלצת לקטוע את שגרת חייה, לעזוב את ביתה ועבודתה, לעתים עם ילדיה הקטנים ותוך מצוקה כלכלית.

תיקון החוק יאפשר לבית המשפט להורות על פיקוח אלקטרוני שיאפשר לרשויות החוק כלי חיוני באכיפה, ולנשים רמת ביטחון גבוהה יותר. יצוין כי מתן הצו לפיקוח האלקטרוני יינתן רק לאחר דיון בבית המשפט בנוכחות שני הצדדים, וקבלת הערכת מסוכנות של הגבר האלים. יישום הפיקוח האלקטרוני במדינות שונות בעולם מראה כי בכוחו להציל חיים במקרים בהם ישנם מופעי אלימות במשפחה, וכי יישומה בישראל יוכל לסייע רבות במאבק.

 

אזיק אלקטרוני. צילום רויטרס
גבר המוגדר כבעל מסוכנות ואשר הוצא נגדו צו הרחקה, יישא אזיק אלקטרוני. צילום: רויטרס

 

ח”כ עליזה לביא, יוזמת החוק, אמרה: “עשינו היום צעד דרמטי והכרחי להגנה על נשים שחוו את תופת האלימות במשפחה, ועדיין נמצאות בסכנה ממשית. אם למישהו עוד היה ספק – גל הרציחות הטרגי של השבועות האחרונים הוכיח שלא ניתן לחכות עוד דקה אחת נוספת, וחייבים לעשות הכול למנוע את האסון הבא. הגיע הזמן להרתיע את התוקף, ולא את הקורבן. אין סיבה כיום שקורבן לאלימות תהיה זו שצריכה לכלוא עצמה במקלט ולקטוע את שגרת חייה, כאשר ישנם פתרונות טכנולוגיים שיעילותם מוכחת. ההצעה הזו היא מרכיב חשוב במאבק הכולל נגד אלימות במשפחה, ולמען שיקומן ועצמאותן של נשים היוצאות ממעגל האלימות. אני מודה לשר גלעד ארדן על תמיכתו בחוק ומחויבותו לקידום המאבק באלימות נגד נשים, וקוראת לקידומו המהיר של הליך החקיקה בכנסת”.

אמר: “איזוק אלקטרוני על בן זוג אלים הוא צעד שהופך את המשוואה המקובלת. במקום שהאישה המאוימת תחיה בפחד מבן הזוג התוקף, הוא זה שיהיה תחת מעקב מתמיד שירתיע אותו מלהתקרב ולתקוף, לאיים או להטריד את הקורבן. זה צעד אחד מני רבים שאני מקדם במאבק באלימות נגד נשים”.

מרב לרנר

מרב לרנר


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.