בניין הפרלמנט הצ'כי בפראג. צילום: Hynek Moravec
בניין הפרלמנט הצ'כי בפראג. צילום: Hynek Moravec

 

הבית התחתון של הפרלמנט הצ'כי דחה ביום שישי האחרון הצעה ממשלתית שקראה לבטל חוק משנת 2000, האוסר על חברות צ'כיות לספק ציוד לתחנת הכוח הגרעינית האיראנית בבושר, כך פורסם ב"וושינגטון פוסט".

ההצעה נדחתה על אף עסקת הגרעין שנחתמה בין איראן לקהילה הבינלאומית ברשות ארה"ב, שכללה הסרה מוחלטת של הסנקציות שהוטלו נגד איראן בתמורה לכך שתגביל את פיתוח תכנית הגרעין שלה בעשר שנים. לאיראן יש מפעל גרעיני מבצעי בעיר הנמל הדרומית בושר, שם בכוונתה לבנות כורים גרעיניים נוספים.

בשנה שעברה ביקרו שר החוץ האיראני מוחמד זריף ומפקד הגרעין עלי אגבר צאלחי בפראג, שם דנו עם בכירים צ'כים על האפשרות לשיתוף פעולה בתחום הגרעין. איראן מחפשת סיוע ממדינות אירופה כדי לקדם את תכנית הגרעין "האזרחית" שלה, כך לדבריה. טהראן הכחישה כי היא מפתחת נשק גרעיני צבאי, והדגישה כי מטרותיה אזרחיות בלבד.

שר החוץ האיראני מוחמד זריף
שר החוץ האיראני מוחמד זריף

 

הבוקר דווח כי בכירים בממשלת בריטניה סוברים שההתקדמות המשמעותית של צפון קוריאה בפיתוח נשק גרעיני היא תוצאה של תמיכה חשאית מצד איראן, כך פורסם ב-"Sunday Telegraph". לפי הפרסום, משרד החוץ הבריטי בוחן האם "מדינות בעלות יכולת גרעינית בעבר ובהווה" סייעו לקים ג'ונג און להרכיב ראשי נפץ גרעיניים על טילים. בכירים בממשלת בריטניה סיפרו כי אין זה הגיוני שהמדענים הצפון קוריאנים הגיעו לטכנולוגיה גרעינית מתקדמת שכזאת בעצמם, ואיראן עומדת בראש רשימת המדינות החשודות במתן הסיוע, כאשר גם רוסיה נמצאת בצמרת רשימת המדינות שעזרו לדיקטטורה המבודדת.

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם