המחאה הפלסטינית נגד גדר הביטחון גולשת לדרום-אמריקה: תביעה חריגה הוגשה כנגד שלושה שופטי בית המשפט העליון הישראלי בצ'ילה ע"י שישה בעלי קרקעות . לפי הפרסום ב"הארץ" התובעים טוענים כי גדר ההפרדה תנתק את חלקותיהם מהעיירה .

השופטים הנתבעים, הנשיא בדימוס אשר גרוניס, ניל הנדל ועוזי פוגלמן, אישרו את התוואי של משרד הביטחון לבניין . תוואי שיוביל להקמת גדר שתעזור הלכה למעשה לשמירה על הביטחון, ותגשים את מטרתה למנוע מעבר בלתי מפוקח של מחבלים פלסטינים למרכזי אוכלוסיה של ישראלים.

השופטים דחו תוואי חלופי אותו הציעה עמותת השמאל "המועצה לשלום ולביטחון" כדי שתושבי המקום "לא ינותקו מאדמותיהם", בנימוק שזה היה מוביל להקמת גדר לא יעילה, שלא היתה מצדיקה את הקמתה.

גדר ההפרדה בבית ג'אלה. צילום: קובי גדעון, פלאש 90
גדר ההפרדה בבית ג'אלה. צילום: קובי גדעון, פלאש 90

אין זו הפעם הראשונה שפלסטינים פונים לבתי משפט שונים בעולם בתביעות נגד ישראלים. כאשר הפעם היעד הוא , שב-2012 כללה בחוקתה את עקרון סמכות השיפוט האוניברסלית. סמכות זו מאפשרת לה להעמיד לדין אדם, בלי קשר לאזרחותו או מיקום ביצוע הפשעים לכאורה, על פשעים בינלאומיים. חמישה מתובעים אגב, הם בכלל אזרחיים צ'יליאנים שחיים בצ'ילה.

חבר בצוות התביעה סיפר כי בהמשך החקירה ייתכן ויוחלט על הוספת נתבעים אחרים שאחראים להקמת גדר ההפרדה.

צ'ילה נמנית בין המדינות שהצביעו באו"ם בעד הכרה במדינה פלסטינית ולנציג הפלסטיני בסנטיאגו יש מעמד של שגריר. רק בחודש שעבר הצביעה צ'ילה בעד ההחלטה של אונסק"ו לפיה אין זיקה בין העם היהודי למקומות הקדושים בירושלים, במה שיכול להסביר את הבחירה של הפלסטינים להגיש את התביעה דווקא בשטחה.

 

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.