השבוע פרסם ארגון יהודי ציוני בריטי 'התנועה למען הגנה על ישראל' סרטון, בו נראים אקטיביסטים פרו ישראלים המסתננים להפגנה אנטי ישראלית כשהם מחופשים לאנרכיסטים. הם חילקו פליירים, וכשאותם מפגינים החלו לקרוא מה כתוב באותם דפים הטונים החלו לעלות, אנשים התחילו להגיב באלימות ושוטרים מהרו לחצוץ בין הקבוצות.

הפעילים מחופשים לאנרכיסטים. צילום מסך
הפעילים מחופשים לאנרכיסטים. צילום מסך

לעדכונים נוספים – כנסו לעמוד הפייסבוק של שביעי

מה כל כך עצבן את המפגינים? ובכן, בפליירים צוינו מספרי ההרוגים במזרח התיכון במקומות כמו סוריה, עירק, תימן ומצרים לעומת ישראל בשנים האחרונות. בסוריה למשל, מספר ההרוגים מאז 2010 מגיע לחצי מיליון. המסר היה ברור, בעוד שאותם פעילים "מוסרים את נפשם" למען הפלשתינים, במרחק כמה ק"מ מהם מתבצע טבח ורצח המוני.

כאמור, התגובות היו אלימות. אחד ממשתתפי ההפגנה קרע את הפליירים והחל לדחוף את האורחים הלא רצויים. פעילים אחרים דרכו על הפליירים וקריאות אנטישמיות הושמעו באוויר. "על ארה"ב כבר השתלטתם", צעקה לעברם אישה אחת. אחר כך ניסו לחבל במצלמות שלהם וקריאת "מהים עד הנהר פלשתין תשוחרר" החלו להשמע בחוזקה.

"הקהילה היהודית חיה בבועה"

הפעילים הפרו ישראלים הם קבוצה של יהודים בריטים צעירים שהחליטו לנהל מאבק למען ישראל ברחוב הבריטי. ג'וזף כהן, מארגן הפעולה, סיפר ל'שביעי' כי הרחוב בבריטניה נשלט בידי קבוצות אנטי ישראליות, והמטרה של הקבוצה שלו לשנות את המציאות הזו. "הקהילה היהודית בבריטניה חיה בבועה מסוימת.

הם פחות חושבים שיש עניין להתעמת על ישראל בשטח, ברחוב מול האזרח הבריטי הממוצע. נכון להיום, הקבוצות האנטי ישראליות, מסיתות נגד ישראל וכמעט שאף אחד לא מתמודד מולן. אנחנו חושבים שצריך לשנות את דרך החשיבה הזו ולהילחם על ישראל גם ברחובות ולא רק בתקשורת, ובלובי פוליטי".

אחד המשתתפים בפעולה הוא מיכה שטיבל, צעיר יהודי אמריקאי שנמצא בלונדון במסגרת עבודה. לפני שנתיים הוא השתתף במבצע 'צוק איתן' כלוחם בגולני. "יש הסתה איומה נגד ישראל ברחובות וגם ברשתות החברתיות. החלטתי ללכת להפגנה ולהתעמת עם הפעילים האנטי ישראלים. מצאתי שיש שם הרבה אנשים שלא כל כך יודעים מה קורה במזרח התיכון, ומה קורה בישראל. הם גם לא רוצים לדעת. כשסיפרתי לאחת מהם על הרצח של הילדה הלל אריאל בשנתה, היא לא ידעה על מה אני מדבר וחשבה שאני ממציא סיפורים".

שטיבל בימי 'גולני'
שטיבל בימי 'גולני'

למרות שהמפגש הסתיים באלימות, מיכה וגם ג'וזף לא מתכוונים להוריד הילוך. "שמע, בכל זאת הייתי בגולני", מחייך מיכה. אגב, כשמיכה מגיע להפגנות הללו הוא מתעקש לספר שהוא חייל בצה"ל שנלחם במבצע 'צוק איתן' בעזה. התגובות, כצפוי, לא היו אוהדות במיוחד. "כשאני מספר שלחמתי ב'צוק איתן' אז דבר ראשון הם קוראים לי טרוריסט, רוצח ופושע מלחמה.

בנוסף הם מתחילים לספר סיפורים שלא היו ולא נבראו. אחרי שהם מפסיקים לצרוח אני פשוט אומר שאני הייתי שם ואני יודע מה ראיתי: ראיתי מנהרות, וטילים בבתי ספר ובבתי חולים. גני ילדים ממולכדים. לי אי אפשר לספר סיפורים".

ומקשיבים לך או שכדאי שיהיו שוטרים באזור?

"תמיד טוב ללכת להפגנות כאלו כשאתה מאובטח, בין אם זה חברים שלך או שוטרים שנמצאים במקום. אבל לגבי שאלתך, התשובה היא כן. לפעמים מקשיבים לי. לפעמים אנשים מסתכלים בסרטון הזה שהבאנו מההפגנה, רואים את התמונות, שומעים את הקולות, את האנטישמיות הישנה והחדשה, את האלימות, ומבינים שהמאבק נגד ישראל בקרב הקבוצות האלו רחוק מאוד מלהיות מאבק תמים למען זכויות אדם".