צו ההגירה החדש עליו חתם הנשיא טראמפ נדחה הלילה (ה) על ידי שופט פדרלי ממדינת הוואי, כך פורסם ב"ynet".

הנימוק של השופט דרק ווטסון להקפאת הצו הוא כי אין מספיק ראיות שיגבו את טענת הממשל, לפיה איסור כניסת תושבי המדינות שסומנו כמסוכנות לתחומי ארה"ב נובע אך ורק משיקולי ביטחון לאומי. ווטסון הוסיף כי הצו מקיים אפליה על בסיס לאום, והוא עתיד לגרום להוואי נזקים כלכליים כבדים עקב פגיעה בתיירות הנכנסת, וכן פגיעה בתושבי הוואי שלא יוכלו לארח את בני משפחתם תושבי המדינות עליהן חל צו איסור הכניסה.

טראמפ חותם על הצו. צילום: צוות טראמפ
טראמפ חותם על הצו. צילום: צוות טראמפ

הנשיא שקיבל את ההודעה על הקפאת הצו עת קיים עצרת במדינת טנסי, הגיב בפני המשתתפים: "זו דוגמא להתערבות משפטית חסרת תקדים, זה גורם לנו להראות חלשים". טראמפ הצהיר כי אין בכוונתו לוותר והכריז: "אם אצטרך, אלך עם זה עד לבית המשפט העליון. אנחנו ננצח".

ממשרד המשפטים האמריקני נמסר כי המשרד ימשיך להגן על הצו הנשיאותי בערכאות וכן כי החלטת ההקפאה שלו "לוקה בטיעוניה ובהיקפה".

זמן קצר אחרי חתימתו של הנשיא טראמפ על הצו המרוכך, הגיש התובע הכללי של הוואי, דאגלס צ'ין, עתירה לבית המשפט הפדרלי בהונלולו הקוראת לעצור את הצו. "הוואי מעולם לא הייתה מדינה שמפלה בהיסטוריה ובחוקה שלה. 20% מתושביה הם ממוצא זר, מאה אלף כלל לא אזרחים וכ-20% מכוח העבודה בהוואי הוא זר" הסביר צ'ין בעתירתו. התובע הכללי הוסיף כי "תושבי הוואי חשים כי רעיון איסור הכניסה על בסיס הלאום הוא מעליב. הם עדיין זוכרים את היפנים האמריקנים שנשלחו למחנות מעצר בזמן מלחמת העולם השנייה, היו מחנות כאלה בהוואי".

השינוי המשמעותי בצו המתוקן, שהיה צריך להיכנס לתוקף היום, הוא שעיראק הוסרה מרשימת המדינות מהן תיאסר כניסה של מהגרים. הבית הלבן הדגיש כי שאר המדינות שצוינו בצו הראשון הקודם ברשימה. גם בצו הקודם הוסרה עיראק מהרשימה אחרי שהממשלה המקומית יישרה קו עם דרישות האמריקאים והחלה להקפיד בהליכי סינון, ויזות ושיתופי מידע עם הממשל בנושא דאע"ש. כמו כן, לא אמורה הייתה להיות השפעה על אזרחי המדינות המופיעות ברשימה אשר חיים בארה"ב ומחזיקים בגרין קארד.

הצו המקורי עורר סערה בארה"ב כאשר הטענה העיקרית היתה כי הוא נוגד לחוקה האמריקאית הנושא אפליה על רקע דתי, ותביעות שהוגשו לבתי המשפט נגדו הובילו לכך שהצו הושעה. הנשיא טראמפ ביקר את השופטים שפסלו את הצו והחליט לגבש צו חדש ומרוכך יותר עליו יהיה קל יותר להגן משפטית.

כזכור, הצו המקורי עליו חתם הנשיא טראמפ, קרא לעצור את כניסת אזרחי שבע מדינות מוסלמיות: סוריה, עיראק, איראן, סודן, לוב, סומליה ותימן למשך 90 יום. בנוסף, עצר הנשיא לחלוטין את כניסת הפליטים לארה"ב, כאשר בצו החדש הפליטים לא סווגו בשונה משאר אזרחי המדינות המופיעות בצו. הצו אמור היה להיות זמני ובתוקף ל-30 יום בלבד עד שיגובש מנגנון ניטור ופיקוח על זרם הנכנסים לארה"ב, בדגש על פליטים ואזרחי מדינות מוסלמיות.

בית המשפט בסיאטל ביטל את הצו הנשיאותי הראשון בטענה כי הוא אינו חוקי ובלתי חוקתי. לאחר מכן בית המשפט הפדרלי לערעורים בסן פרנסיסקו  דחה את הבקשה לבטל את הקפאת הצו. טראמפ מחה ואמר כי אינו מתכוון לוותר. בתוך כך בארה"ב וברחבי העולם נערכו מחאות נגד הצו.

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם