צה"ל ממשיך להיערך למלחמת לבנון השלישית – או מלחמת הצפון הראשונה כפי שכבר הוגים אותה בזירה הצפונית.

כחלק מההערכות הורה הרמטכ"ל אביב כוכבי על הקמת יחידת על:יחידה רב-מימדית שתשלב יכולות של לוחמי חי"ר, לוחמי הנדסה, לוחמים המיומנים בירי טילים נגד טנקים (נ"ט), יכולות אש ברמה גבוהה מאוד ולוחמים מחיל האוויר והמודיעין שיהיו חלק בלתי נפרד ממנה במטרה להוות יחידת מודל לשינויים עתידיים ביחידות התמרון.

בנוסף, הורה הרמטכ"ל כחלק מההכנות לאתגרי צה"ל בכלל הזירות להקים את חטיבת שילו"ח – חטיבה בראשות תא"ל שתעסוק בשיטות לחימה רב זרועיות חדשניות ובחדשנות טכנולוגית על מנת לנצל הזדמנויות מבצעיות וטכנולוגיות בראייה תפיסתית ורב זרועית.

ראש הממשלה נתניהו והרמטכ"ל אביב כוכבי בטקס החלפת הרמטכ"ל. צילום TPS

 

לאחר עידן איזנקוט ומתוך תפיסתו החדשה של הרמטכ"ל הנכנס כוכבי, צה"ל מצוי בתהליך גיבוש תכנית רב שנתית חדשה.

בין הדגשים שהרמטכ"ל כוכבי שם עליהם תשומת לב מירבית הוא אתגר "מוכנות והשתנות הצבא" כעקרון מוביל בתכנון הרב שנתי. בכל הקשור למוכנות הצבא, המטרה היא לשפר את הכשירות למקרה של עימות או מלחמה בטווח הזמן המיידי עם רכש מאסיבי של טילי נ"ט וכלי טייס מופעלים מרחוק על מנת לחזק את יכולת הכוח הלוחם, להשמיד את האויב ולשלול את יכולותיו בעוצמה רבה יותר ובמהירות גדולה יותר.

העימות הבא – בסימן הכרעה וניצחון

באשר להשתנות כוכבי רוצה לראות את צה"ל משנה ומתאים את שיטות הלחימה בטווח הזמן הבינוני והארוך. גם נושא ריכוז מאמץ לשיפור מוכנות צה"ל למערכה ברצועת עזה עומד בדגשים של הרמטכ"ל כוכבי, דגשים אותם פרסמנו ערב ההסלמה ברצועה כאן באתר ערוץ 20. כוכבי רוצה לרכז מאמץ כלל צה"לי בתחום איסוף המטרות, האימונים, ארגון המרחב, התוכניות האופרטיביות והעצמת הקצה המבצעי ביכולות מבצעיות.

בתום עידן איזנקוט החל צה"ל לשנות תפיסה בהגדרת המטרות לעימות הבא ועבר להשתמש במילה הכרעה. כוכבי מחדד בצה"ל בימים אלו את המטרה וכבר מגדיר אותה כשאיפה לניצחון. להבנתו, ההצלחה תמונה בהשתנות גיבוש תפיסת ההפעלה לניצחון הכוללת תפיסות ושיטות לחימה חדשות, המותאמות לאתגרי שדה הקרב האורבני העתידי.

לצד זה דוגל כוכבי גם בחיזוק תמרון ההגנה, שילוב הכוחות בשטח באמצעות טרנספורמציה דיגיטלית, כלומר לחבר את כולם לכולם כך שטייס יוכל לדבר עם ספינה ועם מפקד בשטח עומק האויב. גם נושא האימונים יקבל בשנים הקרובות תיעדוף. כוכבי שואף לספק יותר סימולטורים לאימונים.

לצורך כך הוחלט להקים מנהלת חדשה לייצור מטרות רב זרועית. מדובר בגוף מטה משולב לאגף המודיעין ולחיל האוויר בשיתוף עם הפיקודים המרחביים, שמוביל ומרכז יצור מטרות מוגבר בגזרות השונות, תוך שילוב יכולות מודיעיניות מתקדמות, מחשוב-על וניתוח מידע רחב באמצעות מערכות מתקדמות.

כל זאת, מתוך רצון להביא לשיפור בכמות ואיכות המטרות בגזרות השונות.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא