" מביעה צער על מותם של אנשי צוות המטוס הרוסי שהופל הלילה כתוצאה מפגיעת נ"מ סורית", כך מסר היום (שלישי) דובר צה"ל תא"ל רונן מנליס בתום ראשוני שנערך בעקבות התקרית הלילה בסוריה. " מטילה את האחריות המלאה לאירוע על שצבאו הפיל את המטוס הרוסי. ישראל רואה גם באיראן ובארגון שותפות באחריות לאירוע מצער זה". עם זאת, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין לא הסיר את האחריות מישראל, אך אמר כי "ישראל לא הפילה את המטוס הרוסי בכוונה" וטען כי זו "הייתה תוצאה של שרשרת טעויות טרגיות".

התקיפה בלטקיה

 

בנוסף, מתחקיר האירוע הלילה עולה כי של צה"ל מתקן של הצבא הסורי ממנו עמדו להעביר מערכות לייצור נשק מדויק וקטלני עבור איראן וחיזבאללה בלבנון.

"נשק זה נועד לתקוף את ישראל ומהווה איום בלתי נסבל כלפיה", מסר מנליס. "בין צה"ל לצבא הרוסי פועל מנגנון מניעת חיכוך שסוכם בין מנהיגי המדינות והוכיח עצמו מספר רב של פעמים בשנים האחרונות. מנגנון זה פעל גם הלילה".

עוד עולה מתחקיר ראשוני של האירוע עולה כי ירי נ״מ ( טק"א) סורי נרחב ולא מדויק הביא לפגיעה במטוס הרוסי ולהפלתו וכי כאשר צבא שיגר את הטילים שפגעו במטוס הרוסי, מטוסי חיל האוויר כבר היו בשטח ישראל. זאת ועוד, בזמן התקיפה כנגד היעד בלטקיה, המטוס הרוסי שנפגע לא היה במרחב הפעולה.

בצה"ל מדגישים כי סוללות הנ"מ הסוריות ירו ללא הבחנה מבלי שטרחו לוודא שאין מטוסים רוסיים באוויר. בתוך כך, גורם מדיני הוסיף כי ישראל עומדת בקשר רציף עם גורמי ממשל וגורמי צבא רוסיים בכל הדרגים ומעבירה להם פרטים.

במהלך תקיפה שיוחסה לישראל על פי מקורות זרים, צבא אסד יירט בשוגג מטוס מודיעין רוסי. בתגובה, פרסמה רוסיה הודעת גינוי בה האשימה את ישראל כי עשתה שימוש במטוס הרוסי כמחסה לגיחה על מנת להסוות את מקור הטילים.

"15 חיילים נהרגו עקב פעולתה חסרת האחריות של ישראל", נכתב בנוסף בהודעת הגינוי מטעם משרד ההגנה הרוסי. עוד נמסר כי רוסיה שומרת לעצמה את הזכות להגיב בהתאם ל"פעולותיה העוינות של ישראל". הרוסים אף תקפו את פעולות ישראל וכינו אותן "פרובוקציה מכוונת".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.