היום (ג'), נערך טקס לציון סיום הפעילות במרכז השליטה הלאומי למאבק בקורונה, בראשות ראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי, ראש המוסד, מר יוסי כהן, מנכ"ל משרד הבריאות, מר משה בר סימן-טוב, ראש אגף הטכנולוגיה במוסד, מר ח', ראש אגף המבצעים בצה"ל, אלוף אהרון חליוה, ראש אגף המודיעין, אלוף תמיר הימן וראש המנהל למחקר, פיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית במשרד הביטחון, תא"ל (מיל') ד"ר דני גולד.

מרכז השליטה הלאומי הוקם במרץ האחרון בהנחיית ראש הממשלה בנימין נתניהו, במטרה לכנס את כלל הגופים המנהלים את המאבק בהתפשטות הנגיף ולאפשר קבלת החלטות על בסיס נתונים בזמן אמת. המרכז פעל בצורה מהירה, וזאת בתנאי חוסר ודאות, כדי לגבש ולשקף את תמונת המצב בנושא התחלואה וכדי לנהל את מדיניות הרכש והייצור העצמי. בכך, היווה מוקד ידע לאומי מרכזי ומשמעותי בניהול המאבק בהתפשטות הנגיף.

צילום: דובר צה"ל

אנשי המרכז- נציגי המוסד, צה״ל ומשרדי הביטחון, האוצר והפנים- פעלו תחת הנחייתו המקצועית של משרד הבריאות במתווה של מכלולים בתחומי מקצוע רבים בנושא מניעת התפשטות הקורונה.
בשבועות האחרונים, עם צמצום התפשטותו של נגיף הקורונה במרחב האזרחי, החלו המוסד וצה״ל במימושה של תכנית סדורה ומדורגת להעברת מקל למשרד הבריאות.

מדברי ראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי: אנו יוצאים מהאירוע הזה יותר ענווים ויותר פרודוקטיביים. אני מעריך מאוד את כל מי שלקח חלק, זה היה מרשים בכל קנה מידה. אני בטוח שאנחנו מפיקים הרבה לקחים באופן שבו שאנו צריכים לתפקד, בנימה צבאית. כשאנחנו מתכוונים שצה"ל הוא צבא העם, לא הייתה שאלה כשהאירוע הזה פרץ. אנחנו מקבלים הרבה מהעם, איכות בלתי רגילה של אנשים. זה בדיוק המקום בו אתה צריך לסייע לעם הזה, וזה נעשה בכל הרמות בהתרוממות רוח. ועכשיו, אנחנו בשבילכם. לא עד חצי המלכות, אלא כל המלכות. זה בעיניי המושג 'צבא העם', ואני מניח שזו הרוח בכל הארגונים כאן. שנדע לזכור את הרוח הזו גם באירועים קשים אחרים שיהיו לנו, ועוד יהיו לנו״.

צילום: דובר צה"ל

מדברי ראש המוסד, יוסי כהן: ״הקורונה הייתה ועודנה איום פוטנציאלי ומסתורי. היה צריך לתת כתף, ואנשינו- שזיהו את הצורך- נענו ללא היסוס לאתגר. אין לנו מומחיות רפואית. אנחנו לא אפידמיולוגים. מה שהבאנו אתנו הייתה הרוח של המוסד, ולצדה רוח צה״ל וכלל מערכת הביטחון. הבאנו אתנו את היכולת לזהות בעיות, לפרק אותן לגורמים ולמצוא פתרונות. הבאנו יכולת טכנולוגית, לוגיסטית ומודיעינית. הבאנו את קשרי החוץ שלנו. ובעיקר הבאנו את הרוח של הארגון: אופטימיות, מסירות, יזמות, הסתערות על משימות – רוח קרב. אני גאה בחלקנו הצנוע במערכה נגד המגפה. אני גאה בעובדי המוסד. אני גאה לעמוד לצד אנשי הרפואה ומערכת הבריאות, אנשי מערכת הביטחון והצבא, ויחד כל עם ישראל שכמו תמיד- כשצריך, העם הזה עומד במבחן״.

צילום: דובר צה"ל

מדברי מנכ"ל משרד הבריאות, מר משה בר סימן-טוב: ״ החוסן של מדינת ישראל מבוסס על חוסן בטחוני וחוסן חברתי, שאבן הראשה שלו היא מערכת בריאות מתפקדת, שיודעת להתמודד עם אתגרים אדירים כמו אלה שהתמודדנו עימם. שילוב הכוחות בין כלל הגופים הוכיח את עצמו בהתמודדות עם הנגיף, וביחד נוכל לו גם בהמשך אם יידרש".


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.