3:44 24/11/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > צה"ל: "מתוך מחויבות לדרוזים – נמנע את כיבוש חאד'ר"
צילום: קבוצת ביטחון שדה

צה"ל: "מתוך מחויבות לדרוזים – נמנע את כיבוש חאד'ר"

עשרות דרוזים פרצו את גדר הגבול כדי להצטרף ללחימה בחאד'ר ונתפסו ע"י חיילי צה"ל. מוקדם יותר הודיע צה״ל כי יתערב בנעשה בסוריה. נתניהו: "אהדתנו לאחינו הדרוזים"

אלוף פיקוד צפון יואל סטריק מעדכן את ראשי העדה הדרוזית. צילום: דובר צה"ל
אלוף פיקוד צפון יואל סטריק מעדכן את ראשי העדה הדרוזית. צילום: דובר צה"ל

 

לאחר הערכת מצב ולאחר שבשעות אחר הצהריים (ו') נרשמה רגיעה בגולן הסורי הוחלט בצה״ל לא לתגבר כוחות מעבר לכוחות הבט״ש ברמת הגולן.

כוחות צבא נכנסו לשטח סוריה אל המובלעת ולאחר מרדף החזירו את עשרת הדרוזים שפרצו את הגדר. צה״ל מתגבר כוחות ברמת הגולן. מדובר צה"ל נמסר: "לפני זמן קצר התקהלו עשרות תושבים דרוזים בסמוך לגדר המערכת בגבול סוריה. התושבים פגעו בתשתית הביטחונית, פרצו שער בגדר וכעשרה מהם אף חצו אותה כעשרות מטרים מזרחית לה, במובלעת בשטח ישראל. כוחות צה"ל ביצעו מרדף אחר החוצים והחזירו אותם. מדובר בהפרה חמורה של החוק ובסיכון חיים. אנו מבקשים להימנע מהתקרבות או חצייה של הגדר. האירוע בשליטה ובטיפול ביטחוני של כוחות הביטחון".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אשר נמצא בביקור בלונדון התייחס לנושא ואמר: "אנחנו שומרים על גבולנו. גבולנו בדרום, גבולנו בצפון. ואנחנו שומרים גם את אהדתנו לאחינו הדרוזים".

צילום: קבוצת ביטחון שדה

בצה״ל מבהירים כי מתוך מחויבות לאוכלוסיה הדרוזית, צה"ל יסייע לתושבי חאד'ר בגולן הסורי וימנע את כיבושו. המשמעות היא שצה״ל לראשונה יתערב באופן ישיר בנעשה בסוריה. הודעה מופצת בערבית ברשתות החברתיות במטרה שתגיע לאסד ולצבאו.

הודעת דובר צה"ל: "בשעות האחרונות התרחבה הלחימה באזור הכפר הדרוזי חאד׳ר שברמת הגולן הסורית. הרמטכ״ל, רב אלוף גדי איזנקוט, מפקד פצ״ן, אלוף יואל סטריק ומפקד אוגדת הבשן, תא״ל יניב עשור קיימו בדקות האחרונות הערכת מצב. צה״ל ערוך ומוכן לסייע לתושבי הכפר וימנע פגיעה או כיבוש של הכפר חאד׳ר מתוך מחויבות לאוכלוסיה הדרוזית. הטענות בדבר מעורבות וסיוע ישראלי לגורמי ג’יהאד עולמי בלחימה ברמת הגולן מופרכות".

מתוך 'לפני כולם'

קודם לכן, נפצע באורח קל תושב מג'דל שמס כתוצאה מכדור שנורה מכיוון סוריה לשטח ישראל. הפצוע טופל במקום. מדובר צה״ל נמסר כי ״מדובר בזליגת ירי כתוצאה מלחימה פנימית עזה המתנהלת במרחב רמת הגולן הסורית״. בצה"ל עוקבים אחר ההתפתחויות במרחב העיר חא'דר.

בעקבות הקרבות העזים במרחב חאד'ר וכחלק מהיערכות משטרת ישראל בצפון רמת הגולן נפרסו כוחות משטרה במספר צירי תנועה בצפון בכוננות. פריסת הכוחות בצפון הנה חלק מהיערכות המשטרה להגנה על אזרחי הצפון. בקרב הקהילה הדרוזית בישראל נערכים להגיע לכיוון הגבול להפגנת הזדהות. המשטרה וצה״ל צפויים למנוע זאת בעיקר מחשש לזליגות נוספות שיגרמו לנפגעים.

צילום: קבוצת ביטחון שדה

לפני כשבועיים פורסם לראשונה בערוץ 20 כי במערכת הביטחון חוששים מאוד מניסיון אסד לחזור ולנסות לכבוש מחדש את המרחב הסמוך לכפר חאד'ר. אסד, שזוכה להצלחות רבות מול המורדים בגזרה, דוחק אותם וקיים חשש גדול שארגוני הטרור יבצעו טבח בחאד'ר בכדי להסיט את תשומת הלב.

לפי הערכות, אסד מחזיק כבר ב-85 אחוזים משטח סוריה. נכון להיום רוב הגולן הסורי מוחזק בידי המורדים, דאעש, אל קעידה וג'בהת אל נוסרה. במערכת הביטחון רואים בבירור את ההשלכות על המציאות החדשה בגולן הסורי ומבינים כי ככל שאסד יחזיר לעצמו את רמת הגולן, כך הוא יקרב לגבול עם ישראל את איראן ואת חיזבאללה. לפי הערכות אלו, בצה"ל נערכים לכל תרחיש אפשרי כולל כזה שארגון המדינה האסלאמית דעאש ינסה להוציא פיגוע ראווה גדול בגבול עם ישראל במטרה להסית את האש מניסיון אסד בסופו של דבר לכבוש את השטח ולהביסם.

נשיא סוריה, בשאר אל-אסד. צילום: רויטרס
נשיא סוריה, בשאר אל-אסד. צילום: רויטרס

 

מאז נכנסו הרוסים, האיראנים וחיזבאללה ללחימה בסוריה, אסד הולך ומחזיק שליטה בגזרה, ומשקפות צה"ל רואים בבירור איך ארגון המדינה האסלאמית שנוטש מוצבים רבים בהן נחל תבוסה, מחזק את עמדותיו בגבול עם ישראל באופן דרמטי.

נקודה נוספת ממנה חוששים בישראל היא הנקודה הצפונית בחאד'ר, שם השליטה של אסד היא עדיין קיימת, אולם בניסיון לכבוש את כל הגזרה קיים חשש שארגוני הטרור באזור יסירו את הכפפות ומי שיפול באמצע כקורבן הם הדרוזים בחאד'ר. הדבר מעלה את רף המתיחות גם בצד הישראלי בקרב הדרוזים ובצה"ל.

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

היום-ישי

"בניית מתקני השהייה למסתננים – זכות גדולה"

שר הפנים לשעבר אלי ישי התראיין להיום הזה והתייחס לביקורת על מתקני השהייה: "שמח על הזכות שנפלה בחלקי להציל את מדינת ישראל מפני מליון מסתננים"