צה"ל הודיע כי החליט להקפיא את שיתוף הפעולה עם ארגון השמאל הקיצוני  'בינ"ה – התנועה ליהדות חברתית', וזאת לאור פעילויות שנויות במחלוקת שהועברו לחיילי מילואים מאוגדת עזה ולבני משפחותיהם במהלך אירוע גיבוש בסוף השבוע האחרון – כך פורסם לראשונה באתר ''.

חיילי צה"ל עם ילדי בדרום תל-אביב. צילום אילוסטרציה: באדיבות סטודנטים למען

 

בצה"ל השיבו לפניית 'מידה' והבהירו כי עד לסיום התחקיר בשבוע הקרוב, הפעילות עם בינ"ה תושהה, וכי "לאור חריגות שהתגלו במהלך פעילות שהועברה בצה"ל על ידי ארגון בינ"ה, נקבע תחקיר בנושא בראשות קצין חינוך ונוער ראשי".

אור ענבר, קצין מילואים שנכח בהרצאה שהתקיימה בבית מלון ביפו יום שבת האחרון, סיפר לגלעד צוויק מ'מידה' כי: "הדיון כל הזמן חזר לנקודה של ‘איפה מרדתם בחייכם, איפה שברתם מוסכמות’. אני לא אומר שזה לא לגיטימי אבל לא ברור לי איך זה קשור לצבא", תהה ענבר והוסיף, "הייתה למשל אישה דתיה, שדיברה איתנו ואמרה שבתקופת ההתנתקות כל היישוב שלה היה נגד הפינוי והיא לא הייתה מסוגלת ללכת עם העדר לכאורה ועברה להקים קהילה רפורמית בתל אביב. אחר כך דיבר פעיל שכונות מאשדוד, שסיפר על אקטיביזם ופעילות פוליטית ברמה העירונית ואיך ארגוני חברה אזרחית יושבים על הווריד של העירייה כדי לייצר שינוי. אחת הנשים שהשתתפו בכנס אמרה למנחים שהם כל הזמן מקדשים את המרד".

צילום מסך מתוך עמוד הפייסבוק של ארגון בינ"ה

 

ארגון השמאל הקיצוני בינ"ה, בדומה לארגונים שנויים במחלוקת אחרים, מקיים מדי שנה סדרת מפגשים לקצינים בכירים ומעביר  ביפו ובדרום תל אביב. בעשור האחרון קיבל הארגון למעלה מ-3.5 מיליון שקלים מ'הקרן לישראל חדשה'.

מנכ”ל בינ”ה , בדומה לקולות הנשמעים מעמותות נתמכות אחרות של ‘הקרן החדשה’, קרא בעבר “לאהוב את המסתנן האריתראי”, ולא היסס להשוות בין יהודי אירופה בתקופת השואה למסתננים האפריקאים:

“אנחנו, הישראלים כיום, גרים היינו ופליטים היו אבותינו עד לפני דור אחד או שניים; נרדפים בפולין, פליטים בארגנטינה, בורחים מתימן ונרדפים במרוקו”, כתב ברוך, “מה עושים עם הגרים בפנים? משאירים אותם בעליבותם? מתעללים בהם? מלבים שנאה? האם זה יעזור או ישפר את המצב? מצב זה ימנע את האונס הבא?”.

לינור בר-אל

לינור בר-אל


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.