המציאות בשנים האחרונות ביהודה ושומרון זימנה עבור צה"ל לא מעט אתגרים. בשנים האחרונות טרור הסכינים, ובחודשים האחרונים טרור הירי בצירים הפכו את הטיפול במרחב לאתגר גדול.

בצה"ל זיהו את ההזדמנות לשימוש בטכנולוגיות חכמות כדי לסכל פיגועים. בין היתר, בנו ביהודה ושומרון תפיסת ביטחון חדשה המוגדרת כ"מרחב חכם" – פרויקט דגל מסווג שמעט מאוד מפרטיו ניתנים לפרסם.

צילום ארכיון: דובר תה"ל

המרכיבים המרכזיים של המרחב החכם יתנו מענה לכמה אבני יסוד בתפיסת הביטחון. ראשית, ללוחמים תסופק התראה מהירה כך שהם לא יצטרכו לעבד נתונים כדי להגיע למסקנה שיש חשש לפיגוע. מנגנוני ההתרעה ישתדרגו באופן ניכר באמצעות פריסה רשתית רחבה וחיבור של מנגננוני מודיעין ופיענוח התראות.

בצה"ל יכינו תו תקן של שחיקה לאחר ניתוח המציאות בשנים האחרונות ממנו עלה כי משמרות ארוכות מתישות את הלוחמים וגורמות למצב של חוסר עירנות. גם כשירות היסוד תשודרג וזאת לאחר שבצה"ל הוציאו מתוך יהודה ושומרון את הלוחמים המובחרים לטובת אימונים למלחמה והחליפו אותם בלוחמים עם פחות הכשרה.

צילום ארכיון: דובר צה"ל

ההחלטה בצה"ל היא שכל לוחם שיעבור כעת הכשרה יהיה מספיק מנוסה כדי לחסל מחבלים. הדבר כולל גם לוחמות שישובצו בגדודים שיתפסו קו באיו"ש. לצד ההכשרה, גם הנושא המנטאלי יקבל משמעות חדשה וצה"ל יגע רבות בפן המנטאלי של הלוחמים.

צילום ארכיון: דובר צה"ל
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.