הרמטכ"ל גדי איזנקוט אישר תכנית עבודה שתקדם את מעמד הלוחם בצה"ל עם דגש על יחידות מיוחדות. כדי לתת מענה גם בדרג הלוחם שביחידות מיוחדות ולהשאיר אנשים לתקופות , הורה הרמטכ"ל על יצירת מסלול נפרד ביחידות מיוחדות. בנוסף, צה"ל גיבש חבילת הטבות מגוונת ללוחמי החי"ר, הכוללת בין היתר העלאת שכר, 1,000 שקלים למסעדות ואטרקציות, ומימון ראשון

"בסיירת מטכ"ל חתמו 8 שנים במחזור הקודם שהתגייס", אמר הרמטכ"ל איזנקוט. "בקרוב 13 ושלד"ג יעשו מסלול של 8 שנים: 3 שנות שירות, 3 שנות קבע ושנתיים ודרך זה נספיק את ההכשרה לאנשים מעולים שכל אחד מהם יכול להיות מ"פ, מג"ד או מח"ט".

הרמטכ"ל גדי אייזנקוט. צילום: פלאש 90
הרמטכ"ל . צילום: פלאש 90

הפיילוט כבר מתקיים בסיירת מטכ"ל ויש לכך תוצאות חיוביות. "כל אחד ילמד מה שרוצה, מי שחשב שרוצה להיות רופא, יעשה שנתיים רפואה וימשיך בזה, הכל פתוח לא חייבים ללמוד היסטוריה, כל אחד ילמד מה שרוצה. זה פחות גיוסים, פחות גיבושים, פחות הכשרות, יותר מקצועיות. כבר קרה, יצא לדרך".

עוד הוסיף הרמטכ"ל: "בתכנון לגייס יותר. היום לוקחים 9000 אנשים הכי טובים שלנו ב-י"א-י"ב, מתישים אותם בין 6-12 ימים של גיבושים הכנות והתאמות ובקצה מתוכם יוצאים 60 מטכ"ל, 60 , 60 שייטת ו-20 או 30 ל-, אז אנחנו רוצים להקטין את זה. יהיה יותר צר, פחות אנשים, יחתמו יותר. גם , גם שייטת, גם 669. מטכ"ל כבר קורה, שייטת יחל לדעתי מהמחזור הקרוב".

איזנקוט: " חשוב אבל הכוח הלוחם חשוב יותר"

לא רק ביחידות מובחרות יזכו למעמד חדש, אלא גם לוחמי חטיבות החי"ר, שייקראו "לוחמי חוד". בין ההטבות ללוחמי החוד שיכנסו לתוקף החל מה-1 בנובמבר: העלאת שכר ב-300 ש"ח, שיגיע ל-2000 שקל בשנה השלישית; הענקת תעודת לוחם אחרי 18 חודשים ולא 20 כיום; כרטיס הטבות באלף שקל למסעדות, סרטים ואטרקציות; שוברים לקורס פסיכומטרי באזרחות; 500 רישיונות נהיגה בשנה; נסיעה לאילת בחופשה על אזרחי; ציוד אישי איכותי ומעטפת ציוד מלאה ללוחם; טיולים ברחבי הארץ ובשביל ישראל ואולי הכי חשוב: מימון תואר ראשון במסגרת תכנית ממדים ללימודים.

"היו דיונים גם לפני 4 שנים על מיהו לוחם", אמר הרמטכ"ל. "הבסיס בעיניי זה אמירה ערכית לגבי החשיבות של הלוחמים והחוד הלוחם של צה"ל. כשאני מדבר עם בני נוער בבתי ספר אני אומר שכל אחד יעשה שירות משמעותי. אנחנו מעבירים מסרים שהטכנולוגיה והמודיעין הם חשובים מאוד, הדבר הבא אחריהם, המשמעותי ביותר הוא ללכת ליחידות הלוחמות בצה"ל".

הלוחמים יקבלו יותר. חיילי צה"ל. צילום: פלאש 90
הלוחמים יקבלו יותר. חיילי צה"ל. צילום: פלאש 90

"השיבוץ הרצוי לצעירים הוא קודם כל לחוד הלוחם של צה"ל ואחרי זה יש את כל המרכיבים האחרים שהצגתי, תוך כדי שבאים לתמוך בשפיץ הזה שבו הולכים לתפקידי לחימה מתוך הבנה שמישהו צריך לעשות את זה. והדרך לתרום את התרומה הגדולה ביותר היא ביחידות הלוחמות של צה"ל", הוסיף.

אייזנקוט הבהיר כי נכון להיום, שיבוץ בתפקידי לחימה נמצא במקום הראשון במשימות והאתגרים העומדים בפני צה"ל . "אנשי הסייבר הם חשובים מאוד, אבל הדבר החשוב ביותר לצבא זה הכוח הלוחם שלו שמבצע משימות ומסכן את החיים שלו. אי אפשר להביא חיילים ליחידות הלוחמות, לסכן את חייהם ולתת 700 שקל. מי שמסתכל על ההיבט החומרי יעדיף לשרת בעורף ולעשות עבודה בשעות הלילה. ולכן זה חוזר לאמירה הערכית וזה צריך לבוא לידי ביטוי גם באופן שאנחנו מקבלים אותו".

"חשבתי עם יחד המטכ"ל והייתה פה הסכמה רחבה שצריכים לתעדף קודם כל את הבסיסים, הציוד, המדים ולא "לשנורר".  לימודים זה ביטוי להוקרה של החברה והמדינה. הייתי שמח שזה יהיה לא דרך תרומות, אלא עניין מוסדי של המדינה בו היא מוקירה את משרתיה", סיכם הרמטכ"ל.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.