לוחמי יחידת יהל"ם יפעילו רחפן שינטרל מטענים במקום חבלן אנושי, הרחפן בעל זרוע רובוטית שמטרתו להחליף את החבלן האנושי ולמנוע פגיעה בחיי אדם,  ומסוגל להחליף את הצורך בהגעה של חבלן לגדר במשימות מסכנות חיים ובכך לצמצמם את הפגיעה, כך הסביר באתר צה"ל סא"ל ט' ראש ענף לוחמה תת-קרקעית בחט"ל.

הרחפן פותח ע"י רס"ר עדן בן חמו, מפקדת קורס אופטיקה בבה"ד 20 וסמ"ר אופיר ישורון מדריך בקורס במסגרת האקתון ב-2018. "ברגע שמטען מונח, הצורך בפינוי ובנטרול שלו הוא מידי הרחפן יאפשר לכוחות ההנדסה של יהל"ם, שאמונים על מתן המענה לאירועים מסוג זה, להיות על הגדר ובו בזמן קילומטרים רחוק ממנה בטוחים יותר, ומדויקים לא פחות", מסביר סא"ל ט'.

בצה"ל התבססו על גוף רחפן סטנדרטי וזרועות רובוטיות הקיימות במקומות נוספים, וגם המערכת דומה לרובוטים שקיימים בצבא, אך בצבא מבהירים כי למרות שמדובר במערכת פשוטה "עדיין מדובר בכלי קטלני ושובר שוויון". לשם הפעלתו נבנה מסלול הכשרה ייעודי להפעלת הכלי ללוחמי יחידת יהל"ם, שהסתיים לראשונה לפני מספר שבועות. "אין ספק שמדובר בפיתוח שמשנה את שדה הקרב כפי שאנחנו מכירים אותו, ואני גאה שלקחנו בזה חלק". בימים אלו הסתיים הפיילוט על הרחפן החדש והפיכתו למבצעי. בצה"ל הגדירו כי מדובר ב"אבן דרך משמעותית מאין כמותה בכל הנוגע לתחזוק הגדר, ומצטרף לשורת פיתוחים שעתידים להיכנס לשימוש בקרוב".


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.