צה"ל מחליף את 'נוהל חניבעל' במקרה של חטיפת חייל, בפקודה מחמירה יותר. על פי הנוהל החדש, תותר הפעלת כוח בלתי סביר לעבר החוטפים המחזיקים בחייל, וכן יתאפשר לירות לכיוון שטח ישראל. כך פורסם לראשונה הבוקר (ב') בתכניתו של אראל סג"ל בגלי צה"ל.

אחרי שנים בהן הנוהל בצה"ל היה לפגוע בחייל שנחטף על מנת למנוע את החטיפה, הורה הרמטכ"ל גדי אייזנקוט לנסח במקומו פקודה מבצעית חדשה. בהתאם לכך, יצאה בתחילת החודש פקודה חדשה בשם חסוי המחליפה את הנוהל הישן.

'הפטריוטים' על ביטול נוהל חניבעל (28.6.16)

 

על פי הפרסום בגלי צה"ל, בימים אלה מקבלים הלוחמים בצה"ל תדרוכים לגבי הנוהל החדש, שכאמור הופץ רק בתחילת החודש.

למרות ש'נוהל חניבעל' הישן התיר להרוג את החייל החטוף כדי למנוע את החטיפה, קצינים וחיילים רבים בדרגי השדה מפרשים אותה כך, כ"תורה שבעל פה". בפורומים צבאיים רבים התבטאו בשנים האחרונות מפקדי חטיבות ומפקדי גדודים כי בעיניהם, מוטב להרוג חייל שלהם שנחטף, כדי לשלול מהאויב את ההישג הכרוך בקיום משא ומתן ארוך וסחטני עם ישראל, שבסופו שחרור המוני של מחבלים, כמו בתום פרשת שליט.

כבר בטיוטת דו"ח מבקר המדינה, יוסף שפירא, על מבצע 'צוק איתן' נקבע כי ישנם פערים רבים בהבנת הנוהל בין הדרגים השונים, וגם נטען לאחר צוק איתן שחייל אחד נהרג בעקבות הבנה שגויה של הנוהל.

תרגילי אש והסתערות של חיילי חטיבת גולני. צילום: לשכת העיתונות הממשלתית
תרגילי אש והסתערות של חיילי חטיבת גולני. צילום: לשכת העיתונות הממשלתית

 

בין הסעיפים בנוהל החדש: האפשרות להפעיל "כוח בלתי סביר" לעבר החוטפים במקרה של חטיפת חייל, והיתר לירות לשטח ישראל, אם החטיפה היא לכיוון הזה והכוח יידרש לכך.

האלוף במילואים יוסי פלד, ממנסחי הנוהל הישן, אמר הבוקר בגל"צ כי "המשמעות של 'כוח בלתי' סביר היא לומר אין מגבלות – ובתקופתי היו מגבלות".
אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20