גם הבוקר (ד') חזרו כוחות ההנדסה במבצע שהוכרז אתמול 'מגן צפוני' לאיתור טרור שחפר לכיוון יישובי הצפון. קצין בכיר בצה"ל מספר כי המאמץ צפוי להמשך כמה שבועות ואף חודשים בכמה תוואים כדי לשלול קיום מוחלט של מנהרות נוספות. "תפסנו את לאירוע", אומר הקצין הבכיר. " מאוד ומאוד . אתמול בבוקר עוד הגיעו להמשיך את העבודות על המנהרות ומיד עם פרסום המבצע הם נעלמו מכל האתרים", הוא מספר.

הכנת המבצע ארכה כשנה

על תהליך שקדם למבצע, מספר הקצין הבכיר כי "בשנתיים האחרונות הבנו את התמונה והתחלנו לחשוב איך מתמודדים עם האתגר הזה. בשנה האחרונה נכנסנו לנוהל קרב והתחלנו להכין את המבצע. הרמטכ"ל לחץ לצאת אל המבצע מוקדם יותר אבל אנחנו רצינו תמונה יותר מדוייקת. להבנתנו המנהרות לא מוכנות לשימוש ונדרש עוד כמה חודשים של עבודה על המנהרה שהכי מונכה".

צילום: דובר צה"ל

 

בפיקוד הצפון מעריכים כי הם מחזיקים בכל המנהרות. למרות המודיעין הטוב עליו מעידים בפיקוד ישנה הסברה כי עדיין לא כל התמונה מלאה. ״אני מעריך שאנחנו אוחזים בכל המנהרות אבל אף פעם לא מתחייבים למאה אחוז״ אומר הקצין הבכיר. באמצעות מערכות ססמולוגיות שמענו את החפירות ויחד עם חיבור של מודיעין מהאוויר הצלחנו להגיע לפוליגון של 100%. זה שהצלחנו להגיע להישגים הללו מבלי שהצד השני בכלל מדמיין שאנחנו יודעים זה הישג ענק כי כאמור עד אתמול הם עוד חפרו את המנהרות".

חיזבאללה את המנהרות במשך

עוד מוסיף הקצין הבכיר כי "יש פה הפתעה מאוד גדולה לא רק בצד הלבנוני גם בצד שלנו. האם יכולות להיות לנו הפתעות בדרך? כן אבל להערכתי בסבירות מאוד נמוכה. יש מרחבים שאנחנו מחזיקים בצורה מאוד טובה ויש מרחבים שאנחנו בעיקר מאבטחים. אנחנו פועלים לאט בכל המקומות אנחנו נאתר ונשמיד את המנהרות במקביל. ההשמדה תתבצעה באמצעות בטון בדומה למה שקורה בדרום".

צילום: דובר צה"ל

 

חיזבאללה חפר את המנהרות במשך שנים. את זה לא ניתן להבין רק מעדויות התושבים בצפון שבעשר השנים האחרונות טענו לא פעם כי חיזבאללה חופר להם תחת הבית אלא גם ממבט לתוך המנהרה עצמה ״מדובר פה באדמה מאוד סלעית״ מסביר הקצין הבכיר. "קצב ההתקדמות של החפירה בשבוע הוא זה מאוד לאט. הם חופרים עם מקדח כוס ואז מוציאים את המקדח ושוברים עם פטיש את מה שנשאר בגלל זה רואים בתוך המנהרה כמו גלים. הם הוציאו את מה שהם חפרו לתוך אותו מפעל בטון והרחיקו את האבן מרחק רק כדי להסתיר את זה", הוא מספר.

 

בניגוד לגזרת הדרום שם מאתרים מנהרות ומשמידים אותם ובמקביל בונים מכשול תת קרקעי כרגע בגזרת הצפון הנושא לא על הפרק מסביר הקצין הבכיר ״פה לוקח המון זמן לחפור ונדרש המון כסף אני לא רואה אותו משקיע בזה את כל המשאבים הללו. זו מכה מאוד קשה לנסראללה", הוא מסביר. "הכוונה שלנו היא להשמיד את הצד הישראלי ולטפל היטב במנהרות. כל האירוע פה מחזק מאוד את ההרתעה אצל חיזבאללה ואנחנו מבינים שכל היתקלות יכולה להוביל להדרדרות משמעותית של כמה ימי קרב עד מלחמה ואנחנו מניחים שיש קולות כאלה בחיזבאללה לצורך כך נערכנו בכוחות מתוגברים של חטיבת הקומנדו של לוחמים מאוד רציניים שבאו לפה להיות המגן של התושבים".

צילום: דובר צה"ל
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.