כוחותינו התמודדו הבוקר (ו') עם מספר מצומצם של הפרות סדר אלימות שהחלו עם סיום התפילה. הפרות הסדר התקיימו בצלאח א-דין, ראס אל-עמוד, א-טור, רוקפלר ובעוטף .

 

ראס אל עמוד (צילום: קבוצת שדה)

במהלך הפרות הסדר פורעים ידו אבנים, השליכו בקבוקי תבערה וחפצים לעבר הכוחות, כמו כן נורו זיקוקין בכינון ישיר.
מפירי הסדר פוזרו תוך שימוש באמצעים. ארבעה שוטרים נפצעו מאבנים ומזיקוקין שהושלכו לעברם על ידי המתפרעים וטופלו במקום.

דיווח פלסטיני ללא אימות מגורם ישראלי: עד כה 4 הרוגים בעימותים עם כוחות הביטחון במבואות הר הבית. לדבריהם ילד בן 8 הרוג בין ההרוגים

הפלסטינים מדווחים על ארבעה הרוגים בהתפרעויות בעימותים עם כוחות הביטחון במבואות הר הבית, לדבריהם בין ההרוגים ילד בן 8. לפני כן, במהלך הפרות הסדר בראס אל עמוד, דווח על שני מתפרעים פצועים שפונו עצמאית למוקאסד. כמו כן, פצוע נוסף בא-טור.

צילום: TPS
צילום: TPS
צילום: TPS
צילום: TPS

 

לאחר סיום התפילות בהר הבית המתפללים התפזרו, כל צירי התנועה באגן העיר העתיקה נפתחו לתנועה והסדר הושב על כנו.
המשטרה ממשיכה בפריסתה בעיר העתיקה ובכלל לשמירה על הביטחון ועל הסדר הציבורי.

בתוך כך, הוחלט בצה"ל על הורדת . אחרי שאתמול התבשרו חיילים בחמישה גדודים כי ייאלצו לבלות את השבת בכוננות, אחר הצהריים הודיעו מפקדים של שני גדודים לחייליהם כי הן משוחררים לשבת.

הלוויית אחד ההרוגים. צילום: תקשורת ערבית
הלוויית אחד ההרוגים. צילום: תקשורת ערבית
בקבוקי תבערה בשימוש המחבלים. צילום: TPS
בקבוקי תבערה בשימוש המחבלים. צילום: TPS
תצפית על ראס אל עמוד. צילום: TPS
תצפית על ראס אל עמוד. צילום: TPS

 

הסתה משער האריות: חברי הכנסת של הרשימה הערבית הגיעו הבוקר (ו') לעיר העתיקה בירושלים. בעקבות כך, נוצרו עימותים בין פורעים ערביים ובין כוחותינו, כאשר הערבים החלו מיידים אבנים לעבר שוטרים.

 

מתפללים מוסלמים בדרך להר הבית (צילום: TPS)

 

ח״כ ג׳מאל זחאלקה שנוכח במקום תקף את החלטת הקבינט ואמר כי "שהפלסטינים דוחים את ההחלטה ודוחים כל ההצעות שאינן כוללות הסרת המגנומטרים, ודורשים להחזיר את המצב לקדמותו לפני הצבתן. זחאלקה הוסיף כי "נתניהו נושא באחריות אישית להתדרדרות המצב היום ובתקופה הקרובה".

צילום: הרשימה המשותפת
צילום: הרשימה המשותפת
הח"כים הערבים בשער האריות. צילום: דוברות הרשימה המשותפת
הח"כים הערבים בשער האריות. צילום: דוברות הרשימה המשותפת

3242da53-5e40-41cc-9b50-99ab72144cd5

המשטרה מצידה הודיעה כי היא מצפה מגורמי ההנהגה ואישי ציבור לגלות אחריות ולהוקיע כל ביטויי ומעשי הסתה ואלימות ולהביא להרגעת הרוחות. כוחות משטרה גדולים נערכו הבוקר במובאות העיר העתיקה בירושלים, כאשר המתיחות סביב החלטת הקבינט מאמש גוברת. במשטרה החליטו להגביל את הכניסה לאיזור הר הבית לגברים מעל 50 בלבד, בעוד נשים מוסלמיות תוכלנה להיכנס בלא הגבלה.

 

המופתי: "כואב לראות מגנומטרים בכניסה לאל אקצא"

הלילה, לאחר מתוח בן כ-5 שעות שרי הקבינט החליטו להסמיך את משטרת ישראל לקבל כל החלטה על מנת להבטיח את הגישה החופשית למקומות הקדושים תוך שמירה על הביטחון והסדר הציבורי. משמעות הדבר היא שעמדת המשטרה – להותיר את גלאי המתכות בשתי כניסות אל הר הבית – גברה על דרישת השב"כ להסירם.

כוננות גבוהה. שער שכם. צילום: TPS
כוננות גבוהה. שער שכם. צילום: TPS

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי ישראל מחויבת לשמור על הסטטוס קוו בהר הבית וחופש הגישה למקומות הקדושים ולשמירה על הביטחון של כל המתפללים והמבקרים בהר הבית. במשטרת ישראל הוחלט על היערכות מבצעית במספר מעגלים במזרח ומערב העיר, בדגש לעוטף ירושלים, סמטאות העיר העתיקה, צירי תנועת מתפללים לכותל המערבי והר הבית. כאמור, יוגבל גיל הכניסה לכיון העיר העתיקה והר הבית לגברים מגיל 50 ומעלה , לנשים תותר הכניסה בכל גיל.

כוחותינו על המשמר. שער האריות. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
כוחותינו על המשמר. שער האריות. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

המשטרה הבהירה כי היא מצפה מגורמי הנהגה ואישי ציבור לפנות לאנשיהם ולהוקיע ביטויי ומעשי הסתה ואלימות, ומצפים, ביתר שאת בעת הזו, כי יגלו אחריות יתירה ויפעלו להרגעת הרוחות.

 מובאות הר הבית, הבוקר. צילום: TPS

במהלך הלילה עצרה משטרת ישראל 13 אוטובוסים של התנועה האסלאמית שעשו את דרכם לירושלים לקראת תפילות הבוקר באתר הקדוש. בשל כך הורו בתנועה האסלאמית לאנשיה להשתמש בתחבורה הציבורית הרגילה בדרך לעיר העתיקה בירושלים. בנוסף, דווח גם על ערבים ומוסלמים שבילו את הלילה בירושלים, על מנת להשתתף בתפילות יום השישי.

שער שכם. צילום: TPS
שער שכם. צילום: TPS

מטעם דוברות הבית הלבן נמסר אתמול כי בארה"ב מודאגים מהסיטואציה בהר הבית וקוראים לישראל ולירדן לעשות מאמץ "להוריד את המתיחות ולמצוא פתרון שיבטיח את בטיחות הציבור, בטיחות האתר וישמור על הסטטוס-קוו".

אמש: עימותים ותגבור כוחות

אמש, כפי שחששו במערכת הביטחון,  עם תום תפילת הלילה בעיר העתיקה החלו המוסלמים להתפרע וליידות אבנים לעבר כוחותינו. מאידך, בשער האריות סיום התפילה כלל התפזרות שקטה בלבד. הפלסטינים מצדם דייחו על עשרות פצועים מירי כוחות הביטחון במהומות בירושלים שניים מהם קשה.

מלבד המשטרה, גם צה"ל מתגבר כוחות בירושלים ובגזרת יהודה ושומרון. חמישה גדודים נדרשו לתגבר כוחות באיזורים שונים, על מנת להתמודד עם שצפויות להגיע בעקבות החלטת הקבינט.

מי שעוד נערך לקראת המהומות היא הרשות הפלסטינית, שהעלתה כוננות למניעת הפגנות והתפרעויות לאחר תפילת יום השישי. דובר הביטחון של הרשות עדנאן אלד'מירי הצהיר שמשרד הפנים הפלסטיני לא יקבל הפגנות באיזורים שנמצאים תחת שליטה פלסטינית ללא אישור.

לדבריו, אין להתחכך עם כוחות הביטחון הישראלי. כמו כן, הוא הדגיש שהם ערוכים בכוננות גבוהה ויטפלו בחוזקה בכל מי שינסה להפר את הסדר, ושמשדרו הכין תכנית מסודרת לפיזור כוחות ביטחון בנוסף למסגד אלאקצא גם כן במרחב כלל המסגדים שנמצאים בשטחי יהודה ושומרון.

לאחר מטכ"לית שהתקיימה אתמול(ה'), הוחלט כי חמישה גדודים ישמשו ככוח כוננות לקראת בהר הבית, כך פורסם לראשונה באתר חדשות 0404. ההחלטה על שחרור הגדודים תתקבל לאחר נוספת הבוקר. מגורם צבאי נמסר כי

מדובר בתגבור מעבר לכוחות הכוננות הצה"לי הרגיל.

כמו כן, אתמול המשטרה הודיעה לראש הממשלה כי ההחלטה על הצבת עמדות הבידוק בעיר העתיקה נשארת בעינה ואין הם רואים לנכון לפרקן כרגע.

בהכנת הידיעה השתתפו אלירן טל, נועם אמיר, רפאל חיון ולירן לוי.

פורסם לראשונה: 19:49

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.