בימים אלו אני מסיים אימון גדודי בשירותי במילואים. אימון מעולה שנתן לגדוד בו אני משרת מוטיבציה רבה ולימד אותנו הרבה. בניגוד אולי להרבה אנשים באוכלוסייה בישראל, אני אוהב ללכת למילואים.

ראשית, מבחינה אידאולוגית אני רואה בכך משהו עם ערך עליון, תרומה לחברה, למדינה וכמובן עזרה לאחינו הקטנים שבסדיר,שביום הפקודה הם יצטרכו אותנו לעזרה.

שנית, בלי להתבייש, זה סוג של מנוחה מחיי העבודה ומהלחץ היומיומי. שירות המילואים נותן הרבה כוח לשגרה שאחר-כך. מאז שהשתחררתי אני עושה בממוצע שבוע מילואים בשנה.

השבוע היה שבוע המילואים השנתי שלנו, מכל שבועות השנה.

בדרך לעוד שבוע מילואים בזמן הלא-נכון. דוידוביץ'
בדרך לעוד שבוע מילואים בזמן הלא-נכון. דוידוביץ'

קצין השלישות האחראי על שיבוץ יחידות המילואים בחר בגדוד שלי לעשות את המילואים בשבוע בו חל פורים. כולנו שואלים למה? הרי מדובר בשבוע בו אנשים צריכים לצום ולחגוג עם הילדים שלהם פורים בגנים ובבתי הספר, לשמוע קריאת מגילה ולסעוד בארוחה חגיגית. דווקא בשבוע הזה בחרו לנו לעשות מילואים.

בתענית אסתר נוצר מצב אבסורדי במיוחד. המפקדים היו צריכים להפריד בין החיילים הצמים ובין החיילים הלא צמים. מי שצם קיבל את ברכת הדרך 'אתה משוחרר' ומי שלא צם ממשיך באימון כרגיל. אני בטוח שמי שנשאר מאחור הסתכל על חברו הדתי ותוהה למה מקפחים אותו – רק כי הוא לא דתי. סוג של אפלייה.

הצבא אמור לאחד את העם ולא לפלג אותו חלילה. צבא העם חינך אותנו כל השנים שאנחנו אותו דבר, אין עשיר ואין עני, אני אליטה ואין פריפריה.

מה חשב לעצמו אותו קצין ששיבץ לנו את המילואים בשבוע הזה? הוא לא ידע שיום מילואים אחד ילך לאבדון כשיותר מחצי חיילי מילואים צריכים לצום, ואז הוא יהיה חייב להשבית את המערכת? איך הוא יכול למנוע מאבות שעוזבים את הבית שלהם למען ערך עליון, שרוצים לתת עבור המדינה שלהם, לחגוג עם הילדים שלהם את פורים לו הם מחכים בכל שנה?

אם זה היה סדיר או קבע אז מילא, אתה כבר בתוך מערכת. אבל פה עם תשומת לב קטנה אפשר היה לעשות שינוי שיכול למנוע בלגן שלם.

וממה נובע חוסר תשומת לב? שאותו קצין לא חושב להסתכל בתאריך העברי. לוח השנה העברי לא מעניין אותו. הקצין מסתכל על התאריך הלועזי כעל דבר קדוש.

ייצא יום כיפור? לא מעניין אותו, הגדוד ייעשה מילואים בתאריך שנקבע.  יצא בפסח? לא נורא הגדוד השני ייעשה מילואים. קצין עושה את העבודה שלו, הוא צריך למלא את השיבוץ לכל השנה, הכול רק שלא יצא שבוע ריק.

מה כבר יקרה אם מתוך 52 שבועות בשנה, חצי שבוע עד שבוע שלהם לא יתקיים אימון למילואימניקים? קצין השלישות הזה גרם לא רק לפגיעה משפחתית לאותם מילואמניקים, אלא הוא פגע בצבא שאותו משרת.

הוא בזבז את תקציב הימ"מים (ימי מילואים, ה.ד), פגע ביחידה של אותם מילואמניקים שלא מתאמנים בצורה מלאה וגרוע מכל הוא פגע בצבא שאמור להוות דוגמה לאומה ישראלית. לא רק למילואים יש ערך עליון, אלא גם לחגי ישראל ולצומות יש, אלא שהוא מזלזל בהם. חבל שככה הצבא שלנו מתנהל.

20 News

20 News