גדוד גפן, גדוד ההכשרה החיילית בבה"ד 1, יהיה המחזור האחרון שיעניק לנשים דרגת קצונה בחיל הרגלי. כך פורסם היום (ב') באתר "סרוגים".

ההחלטה התקבלה לאחר מספר שנים בהן לא הייתה היענות מצד נשים להשתלב בקצונה קרבית. ניסיון שילוב הנשים בקורס קצינים החל לפני מספר שנים לאחר לחצים פמיניסטים, אולם כל קורס הכיל פחות מ-10 צוערות.

עדיין לא ידוע מה השיקול של מערכת הפיקוד מאחורי ההחלטה. ככל הנראה, חלק מההערכות מצביעות על התחשבות צמרת הפיקוד בגוף האישה, לאחר שהוכח שנשים סובלות משברי מאמץ יותר מגברים במהלך האימוניים הקרביים.

 דיון הפטריוטים על שילוב נשים במערך קרבי

כמו כן, לאחרונה חלה הדרדרות ביחסים בין צמרת הפיקוד הצבאית לבין החיילים הדתיים המשרתים בצה"ל על רקע כוונת צמרת הפיקוד לשלב נשים בשיריון ובכלל המערך הקרבי. מנגד, החיילים הדתיים מעוניינים בגדרי הצניעות וההפרדה של ההלכה היהודית. לפיכך, הערכה נוספת מצביעה על כוונת צמרת הפיקוד לרכך את המתח עם הציבור הדתי המשרת בצה"ל. גורם בצה"ל מסר: "אין לזה שום קשר. מדובר בהחלטה מקצועית שהתקבלה כבר לפני מספר חודשים, והיא נוגעת רק לגדוד גפן, ולא לשאר הגדודים בבה"ד 1. זו פשוט החלטה מקצועית נטו".

%d7%97%d7%99%d7%99%d7%9c%d7%95%d7%aa1111
חיילות בהכשרה קרבית. סובלות משברי מאמץ יותר מגברים. צילום: פלאש 90

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "גדוד גפן מהווה גדוד השלמת קצונה של חי״ר ויחידות מיוחדות. נושא העברת השלמת הקצונה של גדודי הגנת הגבולות לבית הספר לאיסוף קרבי, בהתאם לשיוך החילי וכחלק מהקמת מערך הגבולות, מצוי בבחינה בימים אלו".

"שילוב נשים בקרבי יהפוך את צה"ל לארגון לא לוחם"

כוונתו של רב אלוף גדי אייזינקוט לשלב נשים במערך הלוחם בצה"ל זכתה לביקורת חריפה ממגוון אנשי צבא בכירים. יוסי יהושוע, הכתב הצבאי של "ידיעות אחרונות", כתב בשבוע שעבר על כישלון שילוב הנשים בקורס טיס.  יהושע ציין כי אחרי 21 שנה של בנות בקורס טייס, רק טייסת אחת מסיימת את הקורס פעם בחמש שנים. ומספר המסיימות ב-21 השנים האחרונות, שווה למספר הבנים שמסיים בקורס אחד, שמתקיים פעם בחצי שנה.

"אפס סובלנות". הרמטכ"ל גדי איזנקוט. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
הרמטכ"ל גדי איזנקוט. קיבל ביקורת חריפה על כוונתו לשלב נשים בשירות קרבי. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בתוך כך, אלוף יפתח רון טל העביר ביקורת חריפה על המגמה. "התכלית של הפעולה הזו – היא החלשה של צה"ל", אמר אלוף רון טל, והוסיף, "להגיד לך שאני עומד מאחורי זה, לא, אני לא מכיר, אני שמעתי את זה בגוף ראשון ולכן אני יכול להגיד את זה. אני חושב שיש מאחור גופים אינטרסנטיים שמשתמשים במהלך הזה, שלכאורה הוא מהלך דמוקרטי ומאוד חשוב, שמחזק ומייצר יותר לוחמים בצה"ל, על מנת להחליש את היכולת של הצבא שלנו. זה נורא ואיום, אני יודע שזה נורא ואיום, אבל אני מאוד חושש מזה".

אלוף משנה רז שגיא אמר על הנושא: "כל מי ששירת באחת היחידות הללו יודע שזה (שילוב נשים בצה"ל) לא רק בכייה לדורות, זה יהפוך את צה"ל ביום אחד למשהו שאינו לוחם. זה לא קשר לנשים אלא לשילוב בני אדם שלא מתאימים לתפקידים הללו. חלק מהגברים גם הם לא מתאימים להיות בגולני או בצנחנים, ואז מתכוונים לשלב נשים שפיזית הן לא מתאימות – גם בקרקל הן נפגעות בעשרות אחוזים יותר מגברים, עכשיו לשלב ביחידות החי"ר? זה יהפוך את צה"ל ביום אחד למשהו שהוא לא לוחם. כיוון שלצערנו אנחנו במדינה שהשכנים שלנו בחלקם לא כל כך מעוניינים בהישארותנו ולכן זו מאוד בעיה שלא יהיה מי שילחם ויגן עלינו. קיוויתי שהמשמרות הבאות אחרינו יגנו עלינו, אבל אני מבין שהחליטו להפוך את הצבא למשהו שהוא לא לוחם"

 

 

אלעד שור

אלעד שור