ממכתב חריף ששלח ארגון 'בצלמו' עולה כי צה"ל לא מתכוון להרוס לגמרי את בתי המחבלים שרצחו את דביר שורק אלא להסתפק בהריסה חלקית בלבד וכן עולה כי ישנו מחבל אחד שביתו לא קיבל צו הריסה כלל. מתשובת דובר צה"ל לשאלתינו עולה כי בג"ץ מגביל את אפשרות ההריסה וההרתעה.

דביר שורק הי"ד. צילום: באדיבות המשפחה

במכתב המלא של עו"ד של ארגון 'בצלמו' לאלוף פיקוד מרכז נאמר:

"אני פונה שוב בפעם הרביעית בבקשה לקבלת צווי הריסה של רוצחי דביר שורק כל ארבעת צווי ההריסה שהוצאו. וכן בבקשה לקבלת צווי ההריסה שהוצא כנגד רוצח רינה שנרב, כזכור אני מייצג את משפחת שורק וצירפתי ייפוי כוח רשמי וככזה הנכם מחויבים לענות ולהעביר דרכי מסמכים. ממידע שהגיע לידי עולה שלמשל בית המחבל נציר צאלח ייהרס באופן חלקי בלבד. אני דורש הרס מלא ולא חלקי , ככל שלא אשמח להבין מדוע ייהרס רק חלק קטן מהבית?"

עו"ד של 'בצלמו' הוסיף: "אדגיש שהיועמ"ש קבע חד משמעית שמשפחות הנרצחים יהיו חלק בלתי נפרד מההליך , לצערי אתם מסרבים לאפשר לי לבצע את העבודה שלי בהתאם לייפוי כוח שקיבלתי ממרשי.  בנוסף אשמח שיוצא צווי הריסה כנגד כל חברי החולייה שרצחה את רינה שנרב. מרשי חושש שעקב הלחץ בעקבות עינוי המחבל סאמר ערביד תסגרו דיל מפוקפק שלא תהרסו את ביתו. או את בתי חברי החוליה. מרשי לא ייתן לכך יד. ובכוונתו כבר בימים הקרובים לקבל ייפוי כוח רשמי ממשפחת שנרב".

"בנוסף כזכור לכבודו ייצגתי את משפחת לוברסקי במאבק למען הרס בית המחבל שרצח את בנם. בית המחבל אמנם נהרס אך נבנה מחדש. בדיוק כמו בעבר. למרות התחייבות כבודו בתצהיר בבג"ץ שתהרוס כל בית מחבל שנבנה מחדש הבית עומד על תילו, אשמח להבין מדוע. בנוסף אשמח לדעת האם צה"ל מתכנן להרוס שוב את בית המחבל שרצח את הרב רזיאל שבח שאף הוא נהרס ונבנה מחדש. מרשי מבהיר. הרס בתי מחבלים במהירות ובאופן מלא וכן פיקוח שהבתים לא ייבנו מחדש אינו תפקידו של מרשי , אולם לצערי ניכר שמלבד מרשי זה לא מזיז לאף אחד וזה מתנהל בעצלתיים ובכך לצערנו אין כאן כמעט הרתעה. דבר הגורם להמשך הטרור".

רנה שנרב הי"ד. צילום: באדיבות המשפחה.

במענה לשאלתינו התייחס דובר צה"ל לטענות העולות במכתב:

"צה״ל וגופי הביטחון פועלים בנחישות לשמירה על שלומם של אזרחי מדינת ישראל, לסיכול פיגועי טרור ולהרתעת גורמי הטרור.

הריסת בתי מחבלים מבוצעת לאחר תהליך סדור, בו נשקלים על ידי הגורמים הרלוונטיים כלל השיקולים הנחוצים לעניין, כפי שנקבעו בפסיקת בג"ץ, בהתאם לנסיבותיו הפרטניות של כל מקרה.

בעניין נציר אלעצפרה, אחד מחברי החוליה שביצעה את הפיגוע בו נפל רב"ט דביר שורק ז"ל, הוצא צו הריסה לחלק מהבית, בו מתגוררת משפחתו הגרעינית של המחבל. זאת בהתאם לשיקולים שנמנו בפסיקת בג"ץ.
כן הוצאו צווי הריסה לבתיהם של שלושה חברי חוליה נוספים. עניינו של בית חמישי, עודנו נמצא בבחינת גורמי הביטחון.

הריסת בתי חברי החוליה שרצחה את רינה שנרב ז״ל עודנה מצויה בבחינה של גורמי הביטחון.

לגבי המבנה שנבנה במקום בו נהרס ביתו של המחבל שגרם למותו של רונן לוברסקי ז״ל, ביום 6 באוקטובר 2019 הודיע המפקד הצבאי על כוונתו להרוס מחדש את המבנה. מועד ההריסה ייקבע בהמשך".

 

דובר צה"ל בחר שלא להתייחס לשאלתינו האם נכונה העבודה שבשל 'פרשת העינויים' לכאורה (של המחבל סאמר ערביד שרצח את רנה שנרב הי"ד) והלחץ התקשורתי שהופעל על ידי גורמי שמאל, צה"ל לא יהרוס את בית המחבל.

אלדר ממן

אלדר ממן


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.