No Tag To Print

עו"ד יצחק מולכו. צילום: פלאש90

צה"ל: "חדירת המחבלים – אירוע עם פוטנציאל חריג מאוד"

כוח צה"ל עצר סמוך לבסיס צאלים 3 מחבלים שחדרו מרצועת עזה, ועליהם נתפסו מספר סכינים ורימונים. בתום התחקיר אודות האירוע, קבע דובר צה"ל כי "זה אירוע שלא היה צריך לקרות" והבהיר כי "לא נאפשר חדירה לשטח ישראל ונביא את הכוח שימנע את זה"

בצה"ל רואים בחומרה רבה את תוצאות אירוע חדירת המחבלים הבוקר (ג') שהצליחו להגיע עד לבסיס צאלים בנגב. דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, אמר לפני זמן קצר כי האירוע הבוקר עדיין בתחקיר והמחבלים מצויים בחקירה. "סמוך לשעה 9:00 בבוקר, כוח שלנו בחטיבה הדרומית מזהה עקבות ומאותו הרגע מתחיל מרדף", מתאר תא"ל מנליס.

מעצר החשודים בכניסה לבסיס צאלים. צילום: שמואל הס, TPS

 

"אנחנו יודעים שזה אירוע שהיה צריך לעצור אותו. אנחנו בשלב זה לא יודעים אם נשלחו על ידי ארגון טרור. מהתחקור שלנו עולה כי סמוך ל-10:30 כוח צבאי עוצר את שלושת המחבלים, 200 מטר מצאלים. שלושה מאותה משפחה מרפיח נתפסו עם שלושה רימונים, סכינים וקאטרים. הם לא השתמשו בזה לאורך כל הדרך למרות שיכלו".

עוד הוסיף דובר צה"ל כי "אנחנו בודקים זיהוי חריג שהיה במהלך הלילה על הגדר. אירוע שהגיעו אליו כוחות ולא זיהו חריג מעבר לזה. אנחנו בודקים את ההקשר. זה אירוע שלא היה צריך לקרות עם פטנציאל חריג מאוד". לקראת סוף השבוע המאתגר, בו תתקיים "צעדת המיליון" של חמאס, אומר דובר צה"ל: "אנחנו עם אירועי חצייה מעזה באופן רחב. רובם מסתיימים בתפיסה מיידית ואנחנו נלמד ונבין מה קרה באירוע הזה שנגמר בסוף בצאלים".

הנשק שנתפס על המחבלים. צילום: דוברות המשטרה

 

האירוע החל כאשר במהלך פעילות שגרתית, זוהו עקבות סמוך לגדר המערכת בדרום רצועת עזה. לאחר סריקות שביצעו כוחות צה"ל במרחב, נעצרו כאמור שלושת המחבלים, כשהם חמושים סכינים ורימונים, סמוך לבסיס צאלים, כ-2 ק"מ מהגבול. חלק קטן מהצירים בסמוך לשני ישובים נסגרו על ידי המשטרה שמבצעת בידוק ביטחוני. "האירוע הסתיים וניתן לחזור לשגרה", נמסר.

שלושת המחבלים הועברו לידי משטרת ישראל וחבלן משטרה פועל כעת לנטרול וסילוק פריטי אמצעי הלחימה. "משטרת ישראל ממשיכה לפעול במתכונת מוגברת ומבקשת מהציבור לדווח למוקד 100 על כל מקרה מעורר חשד", מסרה המשטרה.

זירת מעצר המחבלים. צילום: דוברות המשטרה

 

רק לפני שלושה ימים חדרו ארבעה מחבלים מעזה לשטח ישראל וניסו לחבל בכלים הנדסיים שפועלים במקום כחלק מבניית המכשול על גבול הרצועה. כוח צה"ל שהוקפץ למקום לא הצליח לעצור אותם והארבעה נמלטו חזרה לתוך הרצועה. בתגובה, חיל האוויר תקף באמצעות מטוסי קרב מטרות של ארגון הטרור ברפיח.

"אין כרגע התרעות לפיגועים במהלך החג"

הבוקר שיגר מפכ"ל המשטרה מסר בניסיון להרגיע את החששות סביב הסלמה ביטחונית בגזרה במהלך החג. "אין כרגע התרעות לפיגועים במהלך החג, אנחנו עוקבים גם מהותית וגם מספרית", אמר אלשיך והוסיף כי "תמונת המודיעין לא שונה ערב החג, ואינה חמורה יותר".

זירת מעצר המחבלים. צילום: דוברות המשטרה

 

אולם לאחר האירוע, מסר דובר צה"ל הודעה נחרצת יותר ונראה כי כעת נתפס המצב בכובד ראש. "לא נאפשר חדירה לשטח ישראל ונביא את הכוח שימנע את זה", הבטיח. "אנחנו באים לזה בעוצמה גדולה מאוד ולא מתוך חשש ואני מציע לאף אחד לא לבחון אותנו".

לדבריו, "הרמטכ"ל נמצא בגבול הרצועה יש שיחות עם המג"דים. אנחנו לוקחים את האירוע ברצינות רבה. תגברנו על חשבון אימונים וחופשות ולצערי פחות חיילים יעברו את ליל הסדר בחג". לשאלה אם צה"ל יפתח באש, עונה הדובר כי "יש הוראות פתיחה באש, חדירה מאפשרת מעצר חשוד עד ירי לפלג גוף תחתון".

פעילות כוחות הביטחון בעוטף עזה. צילום: שמואל הס, TPS

 

"אנשי הביטחון מנעו הבוקר אסון"

"עצם החדירה ותפיסת המחבלים סמוך לבסיס צאלים היא חמורה ותתוחקר על ידי הצבא", אמר ראש המועצה האזורית אשכול, גדי ירקוני, בתגובה לאירוע. "יחד עם זאת, התפיסה מוכיחה את היעילות של כוחות הביטחון ואת עוז הרוח של אנשינו, חיילי צה"ל ואנשי הביטחון ביישובים, שמרגע שזיהו את העקבות בשטחנו, התגייסו בצורה מוחלטת עד לתפיסתם. אני מבקש להודות לאנשי הביטחון במועצה אזורית אשכול ובישובים שמנעו הבוקר אסון ומחזקים את בטחוננו".

It is not Android