מנהרת הטרור שצה"ל השמיד – של הג'יהאד האסלאמי. מדובר בפעם הראשונה שצה״ל נתקל במנהרת טרור של הג'יהאד האסאלמי ולא של חמאס. למרות הערכות המוקדמות לחוסר תגובה הכוננות הועלתה. בארגון הטרור העביר איום לישראל ואמרו: ‏"ממשלת הכיבוש צריכה לדעת כי אנחנו לא נתרשל בהגנה על עמנו ואדמתנו". בתקיפה נהרגו שמונה מחבלים, ביניהם בכירים בחמאס ובג'יהאד האסלאמי.

בתוך כך, אלוף פיקוד דרום הורה לסגור כמה צירי תנועה בעוטף עזה. שטח צבאי סגור הוכרז. הכניסה תותר רק לתושבי העוטף. מנגד, חמאס הורה לפעיליו לפנות את מפקדות הארגון ברצועה, זאת ככל הנראה, כהיערכות להסלמת המצב.

דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, הודיע כי צה"ל גילה אחריה הוא עוקב מזה תקופה קצרה, לאחר שמערכות הגילוי הטכנולוגיות זיהו אותה. "מדובר במנהרה חדשה", מסר תא"ל מנליס. "פיקוד הדרום ביצע פיצוץ יזום כנגד בשטח ישראל בסמוך לגדר המערכת. המנהרה היא בשלבי בנייה ואנו אוחזים בה באופן מבצעי", הוא הוסיף. מחשש להסלמה, צה"ל פרס מערכות כיפת ברזל בדרום. הפלסטינים מדווחים על הרוגים ולכודים במנהרה שהופצצה.

פיצוץ יזום ומבוקר. צילום פלסטיני
פיצוץ יזום ומבוקר. צילום פלסטיני

צה"ל מבהיר שהוא פעל בשטח ישראל, בעוד הצד השני מפר את הריבונות. "החפירה שבוצעה בשטחנו היא הפרה של הריבונות הישראלית ואנו לא נאפשר זאת מעל ומתחת לקרקע", הבהיר תא"ל רונן מנליס. "המנהרה נמצאה בזכות מערכות טכנולוגיות וצה"ל רואה בארגון הטרור חמאס כאחראי מלא לכל אירוע".

עוד מבהיר תא"ל מנליס כי מדובר באזור שטרם נבנה בו מכשול למניעת חדירת מנהרות ולא ברור אם בתוך המנהרה היו פעילי טרור. "אנו ערוכים לכל תרחיש בפיקוד הדרום אבל אין לנו כוונה להסלים את המצב", מסר.

פיצוץ מבוקר. צילום פלסטיני
צילום פלסטיני
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.