הצבא צועד על טופו: נתונים חדשים שמפרסם היום (רביעי) הכתב צחי דבוש מצביעים על כך שצה״ל הוא הצבא הטבעוני ביותר בעולם, כאשר 1 מכל 18 חיילים הוא טבעוני.

מנה טבעונית גורמה בצה"ל. צילום: מתוך אתר צה"ל

 

מהנתונים עולה עוד כי תוך 3 שנים זינק מספרם של החיילים הטבעוניים פי 20.  רובם משרתים בחיל המודיעין, הקריה ויחידות עורפיות.

הגדוד הקרבי הטבעוני ביותר הוא גדוד 50 של חטיבת הנח"ל והקצין הטבעוני הבכיר ביותר הוא סגן הרמטכ״ל – האלוף אביב כוכבי.

חדר אוכל צבאי. צילום: מתוך אתר צה"ל

 

באתר צה"ל פורסם כי "בצה"ל משרתים חיילים המנהלים אורח חיים טבעוני, כלומר, נמנעים מאכילת מרכיבי מזון שמקורם מהחי. לכן, במטבח הצה"לי מוצעים להם מגוון פתרונות כתחליף למרכיבים אלו. עד לשנת 2017, המענה עבורם היה תחליפים למרכיב החלבוני (שניצל טבעוני, מוצרי סויה, קטניות ודגנים), ומתן סכום כספי בשביל ארוחות בוקר וערב לחיילים המשרתים בבסיסים סגורים.

"בשנים האחרונות, אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה פועל להרחבת המענה הניתן לטבעונים תוך הגדלת מגוון פריטי המזון בחדרי האוכל של היחידות השונות, ובין היתר מתן חלופות לתפריטים שאינם מכילים רכיבים מן החי, על בסיס לוחות המזון העיקריים בצה"ל".

 

בתוך כך, בבסיס האימונים של הנדסה קרבית (בהל"צ) המענה לחיילים הטבעונים עלה שלב. "בבהל"צ אנחנו רוצים לתת להם תחושה של בית". הסביר מנהל המטבח, רנ"ג אדיר לוגסי. "אם זה במשיכה של מוצרים טבעוניים ביומיום, ואם בהכנת תפריט יומי הכולל מנות טבעוניות ספיישל. כמו כן, אנחנו קודם כל מנסים לשלב בתפריט הבסיסי מוצרים רבים שיתאימו לכל האוכלוסיות ללא יוצא דופן".

לינור בר-אל

לינור בר-אל