יממה אחרי שנפתח מחדש מעבר כרם שלום לאחר שהוצת שלוש פעמים ונהרס כמעט באופן מוחלט, בצה"ל אומרים הבוקר כי חמאס מסרב לקבל את הציוד הרפואי הצבאי שהועבר לשם.

ערבים מתפרעים בגבול עם עזה. צילום: פלאש 90

 

אתמול דווח כי ישראל פועלת להעביר סיוע הומניטרי נוכח המצוקות הקשות ברצועת עזה. בעקבות כך, הוחלט לתאם את מעברן של חבילות סיוע הומניטריות לרצועת עזה באמצעות שש משאיות עם ציוד רפואי דרך מעבר כרם שלום, בתיאום המתפ"ש ובאמצעות מת"ק עזה.

ארבע מהמשאיות הן של הרשות הפלסטינית והשתיים הנוספות הן של ארגון UNICEF. את המשאיות הללו חמאס קלט והעביר את הציוד לעזה אולם בהמשך דווח כי בנוסף, במטרה להגדיל את הסיוע , שתי משאיות נוספות עם ציוד רפואי הועברו על ידי אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה של צה"ל.

העברת חבילות הסיוע הבוקר. צילום: דו"צ

 

אולם את הסחורות הללו חמאס סירב לקבל בטענה כי על הציוד מוטבע סמל צה"ל. בין היתר הועברו חבילות הסיוע כוללות ציוד רפואי: נוזלים, חבישה, ציוד לטיפול בילדים, חומרי חיטוי וציוד עזר. בנוסף, הסיוע כולל דלק שיועבר בהמשך. הציוד הרפואי שהוכנס היום לרצועה מתווסף ל-53 טון ציוד רפואי נוספים שתואמו השבוע. הסיוע אשר מועבר על ידי אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה הוא חלק מהמדיניות המבדילה בין העוסקים בטרור לבין אוכלוסיית הבלתי מעורבים ברצועת עזה.

מסוף הסחורות בכרם שלום שהוצת. צילום ערבי

 

במסגרת הסיוע שאגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה העניק, מועברים מעל 14 אלף יחידות הרטמן (חומר עירוי) 500 מ"ל, 20 ספות בדיקה, 100 כותנות לילה לחולים, 40 קערות לרחיצת חולה, 25 מעמדים לאינפוזיות, קרוב ל-85 אלף פדים לחיטוי עור, מעל 12,500 תחבושות, מעל 2,000 יחידות ספטל סקרב (חומר חיטוי) וקרוב ל-5,000 יחידות ספטול (חומר חיטוי). מדובר בכ-40 משטחים של ציוד רפואי סך הכל שמשונע על שתי משאיות גדולות.

העברת חבילות הסיוע הבוקר. צילום: דו"צ
מחבלים מציתים את מעבר כרם שלום. צילום: דו"צ
נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון