בבוקר שאחרי שיגור הרקטה מעזה אל מול חופי ישראל, הדרג המדיני וצה"ל מחליטים להטיל סנקציה על הרצועה ולהקטין את מרחב הדייג בחזרה לשישה מייל "עד להודעה חדשה". דובר צה"ל תא"ל רונן מנליס עדכן הבוקר כי מי שעומד מאוחרי הירי המכוון הוא .

"הג'יהאד האיסלאמי מנסה לערער את מאמצי ההסדרה"

"אמש התרחש לכיוון ישראל, מאזור צפון הרצועה. מדובר בירי לים מספר קילומטרים מהחוף", אומר הבוקר דובר צה"ל. "מדובר בירי מכוון של הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני. בתגובה לירי, אנחנו נקטין את בחזרה לשישה מייל".

מוביל הפעולות, מפקד גזרת צפון הרצועה של הגא"פ, בהאא אבו אל-עטא (הראשון מימין)

 

עוד אומר מנליס, כי "אנחנו כבר כמה שבועות מסבירים כי הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני מנסה לערער את מאמצי ההסדרה. ההבנה שלנו היא שהארגון מנסה להוציא פיגועים בחתימה נמוכה כדי לגרור את הרצועה להידרדרות ביטחונית ולפגיעה בתושבי הרצועה. יש פה שורה של פעולות שהמטרה היא להסתיר אותן מחמאס".

לדבריו, "החתימה הנמוכה נועדה כדי שהגי'האד האיסלאמי יוכל להכחיש ואנחנו לא נופתע אם אחרי הפרסום הם יכחישו. מי שמוביל את הפעולות הוא המחבל בהאא אבו אל-עטא מפקד המרחב הצפוני של הרצועה והוא בכיר בגא"פ הוא מוביל את ההסלמה בגזרת האחריות שלו וההבנה שלנו היא שהוא לא פועל ללא הכווה. מי שמוביל אותו הוא זיאד נחלה שלא נמצא בכלל ברצועה אבל הוא גורר את הרצועה לאירועים האלו".

מנהיג ארגון הג'יהאד האיסלאמי היושב בסוריה, זיאד נחאלה

 

לגבי הימים הקרובים בהם ישראל נכנסת לימי זכרון וחגיגת הארוויזיון, מסביר דובר צה"ל, "אנחנו נכנסים לימים מאוד מאתגרים גם של ימי הזכרון, ימי העצמאות ולאחר מכן ימים של אירוע בינלאומי בישראל ובכל התקופה הזו יש נסיון של אדם אחד מתוך הרצועה ואדם אחד מחוץ לרצועה שלא סרים למרות החמאס ועובדתית הם מבצעים ירי למרות הדרקטיבות שמגיעות מחמאס. לקראת הארוויזיון יש הערכות מיוחדת. אני לא רוצה להכנס להתרעות מיוחדות. המוכנות שלנו גבוהה מתמיד ואנחנו נגביר את ההערכות עוד" הוא מסכם.

הארגון בתגובה: "אין הבנות בין ההתנגדות לישראל"

בכיר בגי'האד האסלאמי, חדר חביב, הכחיש את אחריות הארגון לשיגור הרקטה ואמר בתגובה להודעת דובר צה"ל כי "מדובר בהשמצות ובשקרים, הדבר נועד לפגוע בהנהגת הארגון וישראל היא שנושאת באחריות למה שיקרה כתוצאה מהאיומים וההסתה נגד הנהגתו. אין הבנות בין ההתנגדות לישראל, שמנסה להתחמק מהן".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.