דובר צה"ל פרסם דו"ח סיכום על השנה הלועזית 2018 ובו הצביע על ירידה של יותר מ-50% בזריקות האבנים ביהודה ושומרון.

אתרי האינטרנט ורשתות הטלוויזיה מיהרו לדווח על "ירידה דרמטית" (ynet), "ירידה משמעותית" (וואלה), והנתונים סוקרו גם במהדורות הטלוויזיה השונות, אך מתברר כי מדובר ב'פייק ניוז' מוחלט.

לפי הדו"ח שפרסם צה"ל, בשנת 2017 התרחשו 5,082 אירועי זריקות אבנים באזור יהודה ושומרון, בעוד בשנת 2018 חלה ירידה ל-2,057 אירועים בלבד, פחות ממחצית.

חשוב להדגיש כי ישנם המון מקרים שבכלל לא מובאים בדוחות של צה"ל, באתר החדשות 0404 ובתכנית 'האולפן הפתוח' עם בועז גולן ב'ערוץ 20' מובאים מאות עדויות של מקרים שהצבא מתעלם מהם.

מעבר לכך שנראה כי מדובר בירידה חריגה בהיקפה, גם ביחס לשנים 2016 (4,420 אירועים) וודאי של-2015 (6,090 אירועים), הרי שנתונים שהועברו בידי צה"ל לתנועת "דרך חיים" במסגרת בקשת על פי חוק חופש המידע, סותרים לחלוטין את הנתון המצביע על ירידה.

מהנתונים שהועברו ל"דרך חיים" עולה כי בשנת 2017 אכן התרחשו גם כן 5,082 אירועים ביהודה ושומרון, אולם בנתונים המתייחס לחודשים ינואר-אוקטובר 2018 כבר ישנם 3,681 אירועים, ואם נוסיף לכך את שני החודשים הנוספים על פי הממוצע, נקבל עוד כ-4,450 אירועים בשנת 2018.

נתון זה מהווה אמנם ירידה מסוימת, אך ודאי שלא ירידה דרמטית.

ב'קול היהודי' פנו לדובר צה"ל בבקשת תגובה לסתירה בנתונים ולאחר בדיקות שערכו כשבוע וחצי נמסר לנו כי אכן מדובר בטעות, וכי גופים שונים במערכת הביטחון סופרים את האירועים בשיטות שונות.

"נתוני הפח״ע באיו״ש נספרים אחרת בהתאם לפרמטרים שונים בגופי צה״ל ובמערכת הביטחון", נמסר לקול היהודי מדובר צה"ל.

"מבדיקה עולה כי הפער בנתונים שהופצו בתום שנת 2018 מצוי בשימוש בשיטת ספירה שונה. הנושא נבדק וילקח בחשבון".

לקול היהודי נודע כי ככל הנראה הנתונים של שנת 2017 כללו מדד של זריקות אבנים על "כלי רכב ישראלי", "ישובים", "גדרות" ו"רכב צבאי", ואילו הנתונים הנמוכים שמצביעים על "ירידה דרמטית" כללו ככל הנראה זריקות אבנים על "רכב ישראלי" ו"ישובים" בלבד, ומשם מקור הטעות.

מלבד הנתונים שהובאו לעיל, ישנן סתירות נוספות בין הנתונים שהציג צה"ל בדו"ח שפרסם לכלי התקשורת לבין הנתונים שהועברו לתנועת "דרך חיים", ויתכן והם קשורות לצורות ספירה שונות ביחידות העוסקות בנושאים אלו.

כך למשל בדו"ח לכלי התקשורת נרשמו 4,420 אירועי זריקות אבנים ב-2016 ואילו לתנועת דרך חיים נמסר כי התרחשו בשנה זו 3,983 אירועים.

מנגד, בנוגע לזריקת בקבוקי תבערה, בנתונים שנמסרו לתנועת דרך חיים דווח על 921 אירועים בשנת 2016, בעוד בנתונים שהפיץ צה"ל לתקשורת דווח על 871 – 50 אירועים פחות.

גם בנוגע למספר "מעצרים של פלסטינים" ישנן סתירות בין הנתונים.

"ההיקף העצום של טרור האבנים כפי שמשתקף בנתונים שקיבלנו אחרי מאמצים מרובים, מלמד על התעלמות והכלה של הטרור הערבי", מסרו לקול היהודי בתגובה מתנועת "דרך חיים".

"מדובר בטרור יום יומי, טרור שהפך לשגרה ולמובן מאליו אצל מקבלי ההחלטות. הגיע הזמן לשנות את החשיבה ולקבוע יעד אסטרטגי ברור למיגור הטרור הערבי: אפס אירועי טרור. אפס אירועי זריקות אבנים".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא