מנהרות הטרור של חיזבאללה. תושבי שתולה וזרעית יראו בימים הקרובים שיירות של משאיות בטון. מבצע מגן צפוני לאיתור והשמדת מנהרות הטרור שחפר חיזבאללה יגיעו בימים הקרובים לסיומו לאחר שצה"ל יסיים לאטום את המנהרה האחרונה מתוך שש המנהרות בסך הכל שנחשפו והושמדו.

מפקד עוצבת ״ברעם״, אלוף-משנה רועי לוי

בצה"ל הוחלט לאחר בחינה מעמיקה של טוואי המנהרה להשמידה באמצעות איטום ולא הפצצה. "אנחנו מנטרלים את מנהרת הדגל של ארגון הטרור חיזבאללה. המנהרה הזו היא מנהרה התקפית, צה"ל אוחז בשטח באמצעים גלויים, באמצעים סמויים": מספר מפקד עוצבת ״ברעם״, אלוף-משנה רועי לוי, "אנחנו מכירים את האויב, אנחנו עוקבים אחריו ואנחנו לומדים אותו. לאורך כל המבצע, לפני ואחרי, תושבי הצפון מהווים לנו רוח גבית ושותפות אמיתית לדרך" הוא מסכם את המבצע.

האחרונה. צילום: דובר צה"ל

 

בצה"ל רואים שחיזבאללה לא מנסה לחדש את חפירת המנהרות וככל הנראה נטש בשלב זה את הפרויקט שנשמט מידיו, אך לעומת זאת חיזבאללה לא עוצם עיניים וממשיך לאסוף מודיעין על צה"ל ועל גבול הצפון. בין היתר ממשיך הארגון להפעיל את הפעילים שלו שלעיתים מסתובבים בקרבת הגבול עם צבא בהפרה מוחלטת של הסכם 1701 שנחתם בסיום מלחמת השנייה.

מנהרת חיזבאללה האחרונה. צילום: דובר צה"ל

 

גם הארגון הירוק לכאורה "ירוק ללא גבולות" שנחשף בעבר ממשיך לבצע איסוף בתחפושת של ארגון איכות סביבה. חיזבאללה אולי נטש את נשק המנהרות אבל בהחלט לא נטש את ההערכות שלו לעימות הבא, הערכות שכוללת את חיזוק תוכנית כיבוש הצפון. לא מעט פעילים מגיעים לסיורים בגבול מהצד הלבנוני תוך שהם בודקים את עבודות ההנדסה שצה"ל מבצע במטרה ללמוד על הגבול עם ישראל ועל דרכים לעקוף אותם. צה"ל מצידו מנצל את ההזדמנות וממשיך לבנות את חומת ההפרדה בגבולות, לחצוב הרים במטרה לייצר מכשולי דרך לתרחישי חדירה.

מנהרת חיזבאללה האחרונה. צילום: דובר צה"ל

 

עבור צה"ל איום הטילים הוא  עדיין במעלה הראשונה אך נושא התמרון הקרקעי מהווה אתגר. בצד הזה הן בהגנה והן בהתקפה בצה"ל רואים את הקומנדו של חיזבאללה כאתגר לא פשוט. ההגדרה בצה"ל היא כי לוחמי "שייח ארדואן" יעשו מאמצים שאף יצלחו לחדור לגבול הצפון ולבצע או פיגוע גדול או תרחיש של כיבוש יישוב כשמבחינת צה"ל המטרה היא לא לאפשר להם לחזור ללבנון. כלומר לחסל אותם בשטח ישראל. בין היתר כחלק מההערכות של צה"ל לאתגר זה הסד"כ (סדר כח) של צה"ל עלה. בנוסף, הועברו לצפון לוחמים לשירות ביטחון שוטף במספרים גדולים יותר כמו גם טנקים ושריון שסדר הכח שלהם גדל.

עם סיכום מבצע מגן צפוני בצה"ל רואים את התוצאות ומסכים אותם בסיפוק רב. עבור הצבא חשיפה של 6 מנהרות בארבעים יום זה הישג עצום. גם הקשר עם התושבים הלך והתחזק והערכות הן כי אף אחת מתלונות התושבים לא באמת הצביעה על טוואי מנהרה לעומת זאת כל תלונה נבדקה בקפידה.

בצה"ל מעריכים כי חיזבאללה ניסה לחפור עוד מנהרות במספר בודד אולם הן לא חדרו לשטח ישראל והערכות הן כאמור שחיזבאללה לא ינסה לחזור לחפור אותן. צה"ל יודע על מיקומן, דיווח הועבר גם לאום ובכך מערכים בצה"ל כי גם חיזבאללה שיודע שצה"ל מכיר את המנהרות.

מנהרת חיזבאללה האחרונה. צילום: דובר צה"ל

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא