עובדות היסטוריות לא נרטיב: במהלך עבודות לשימור אתר בית הכנסת העתיק בכפר השילוח (כפר התימנים) בירושלים, נחשפו שקעי מזוזות בפתח בית כנסת עתיק.

בית הכנסת, שריד בודד לשכונת 'עזרת נדחים' שהוחרבה במלחמת העצמאות על ידי הליגיון הירדני, נבנה בשנת 1885 על ידי עולים מתימן

עבודות השימור. צילום: מדרשת קדמת ירושלים מבית עטרת כהנים

 

בשלב הראשון התרכזו העבודות באיטום ושימור הקירות החיצונים של המבנה וחשיפת שלושת הכיפות בגגות. לאחר מכן, בעת הסרת הטיח ממשקופי המבנה התגלו שקעי המזוזות התגלו על ידי אסף ברוכי ומשפחת צנעני המתגוררת במתחם.

שר ירושלים ומורשת, זאב אלקין (הליכוד), הסביר כי ״זהו אחד מנכסי צאן ברזל בהיסטוריה של עליית יהודי תימן לירושלים ולארץ ישראל. אני חושב שבחזרתנו למקומות האלה אנחנו עושים צדק היסטורי. אנחנו נחזור לכפר התימנים המכונה גם ׳השילוח׳ ובמקום שבו הייתה מזוזה תהיה שוב מזוזה וקהל גדול יגיע לשם", הבטיח אלקין.

עבודות השימור. צילום: מדרשת קדמת ירושלים מבית עטרת כהנים

 

בכפר השילוח, בלב אוכלוסיה ערבית, מתגוררות כיום כ-70 משפחות יהודיות (500 איש בקירוב), רובן משפחות חרדיות.

להתיישבות היהודית במקום היסטוריה ארוכת שנים. תושבי הכפר היהודי ובתיו נפגעו במהלך פרעות במאורעות תר"פ (1921), מאורעות תרפ"ט (1929) והמרד הערבי הגדול (1938). למרות הבטחות (כולל בכתב) של המושל הבריטי לאפשר את שובם של היהודים לכפר עם השבת השקט, הדבר לא קרה, והכפר נותר ריק מיהודים.

החל משנות ה-80 של המאה ה-20 החלו משפחות יהודיות להתיישב בעיר דוד במסגרת עמותת אלע"ד. ביולי 2018 יזמו השרים זאב אלקין ומירי רגב את הקמתו של המרכז למורשת עולי תימן בשכונה.

את עבודות השימור הנוכחית יזמה עמותת עטרת כהנים בסיוע משרד התרבות והמשרד לירושלים באמצעות המועצה לשימור אתרים.לינור בר-אל

לינור בר-אל