עשן מיתמר מהקרבות בסוריה בקרבת הגבול עם ישראל. צילום: באסל עווידאת, פלאש 90
עשן מיתמר מהקרבות בסוריה בקרבת הגבול עם ישראל. צילום: באסל עווידאת, פלאש 90

איום מדמשק: "הפיקוד הצבאי של צבא סוריה מזהיר מההשלכות החמורות של הניסיונות התוקפניים החוזרים ונישנים מצד ישראל". עוד מסר צבא סוריה כי מטוסי חיל האוויר חדרו לשטח האווירי באזור בעלבק וכי אחד המטוסים נפגע. יש לציין כי חלק זה אינו נכון ואף מסוק ישראלי לא נפגע בתקרית.

הבוקר (ב') בעת שמטוסי חיל האוויר שטסו מעל שמי לבנון, הותקפו בירי טיל נגד מטוסים על ידי סוללה משטח סוריה. דובר צה״ל תא״ל רונן מנליס מסר כי ״לפני מספר דקות תקף חיל האוויר סוללת טילים של צבא סוריה ליד דמשק וזאת לאחר שבמהלך שעות הבוקר במסגרת פעילות שגרתית שוגר טיל קרקע אוויר לעבר כלי הטייס. הטיל לא היווה סכנה למטוסים למרות דיווחים זרים בסוריה לפיהם המטוסים נפגעו, אולם בעקבות האירוע הוחלט להשמיד את הסוללה״.

התגובה באה שעתיים לאחר הירי והערכות הן כי הסורים טרם החליטו האם להגיב להשמדת הסוללה. בצה״ל ממתינים ובוחנים את הזירה. כמו כן כוננות הועלתה במערך ההגנה האווירית של חיל האוויר ולא מעבר לזה. ״אנחנו רואים במשטר הסורי אחראי לכל אירוע בסוריה״ הוסיף דובר צה״ל תא״ך מנליס. ״מדובר בפרובוקצייה סורית ברורה ולא נאפשר פרובוקציות מהסוג הזה בטח לא לאחר ירי נ״מ לעבר טיסה שגרתית.

"אנחנו מבהירים שאין בכוונתנו להסלים את הגזרה ומבחינתנו האירוע הסתיים. אנחנו נמשיך לשמור על חופש פעולה במרחב״, הבהיר דובר צה״ל.

כמו כן, סיפר דובר צה"ל כי הרוסים עודכנו באירוע החריג ובצל האירוע ‏שר ההגנה הרוסי יפגש היום עם הרמטכ"ל איזנקוט ושר הביטחון ליברמן בפגישה שתוכננה מראש.

 
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20