"הגידו את אשר על לבכם – גם אם הדרג המדיני חולק עליכם" דברי שר הביטחון יעלון בפני קציני צבא בכירים בתאריך 15.05.2016.

באפריל 2014, במהלך סיור בעיר חברון, התנכלו מספר פלשתינים לחייל צה"ל דוד אדמוב, מי שלימים יזכה לכינוי "דוד הנחלאווי". בניגוד לקו המאופק והמכיל שהונהג אז כלפי התגרויות של פלשתינים מצוידים במכשירי הקלטה שנופקו להם ע"י ארגוני השמאל הקיצוני הישראליים, ונרכשו בכספי הפריץ האירופי, החליט דוד הנחלאווי לחרוג מהפרוטוקול המקובל ודרך את נשקו בפניו של אותו נער פלשתיני.
המעשה עורר גל תגובות חסר תקדים בשורות הצבא ומחוצה לו. תוך זמן קצר קמו ברשת דפי תמיכה בחייל אשר קצרו עשרות אלפי תומכים נלהבים, רובם לובשי מדים.

קרקל עם דוד הנחלוואי. פייסבוק
קרקל עם דוד הנחלוואי. פייסבוק

בשונה מתופעות ויראליות המרחשות עלינו חדשות לבקרים, נבדל מקרה דוד הנחלאווי באופן שבו נאלצו כל תומכיו לעשות זאת במחשכים כאשר כל הבעת הזדהות עם החייל גררה העמדה לדין צבאי וענישה. לאור זאת, אלו שביקשו להביע תמיכתם בנחלאי עשו זאת בפנים מכוסות או על דרך הצבת תגי היחידה וכומתות החיל שלהם לצד כיתוב מצדד.
תמוה אפוא מה בין האמור לעיל לקריאתו הנרגשת של שר הביטחון לקציני צה"ל: "הגידו את אשר על לבכם – גם אם הדרג המדיני חולק עליכם".
לאחרונה אנו ערים ליותר ויותר ביטויים מעוררי מחלוקת מצד הקצונה הבכירה בצה"ל. תופעה זו החלה בדברי הרמטכ"ל אייזנקוט בפרפראזה על מעשה שלא היה בפיגוע המספריים בירושלים, והמשיכה בדברי סגנו יאיר גולן שמצא לנכון למתוח קו בין אירועים קיצוניים וזניחים בחברה הישראלית לתכנון רצח והשמדת עם באירופה. דברים אלו לא נאמרו בחלל הריק, שר הביטחון, כמו אחוז דיבוק, גיבה וגיבה וגיבה תחת כל מיקרופון רענן, לעיתים, כך נדמה, בלי לרדת כלל לעומקם של דברים.

עם הקמת צה"ל התווה ראש הממשלה הראשון דוד בן גוריון את המסד עליו יבנה הצבא היהודי באומרו "על העם מגן צבא העם". אין מחלוקת כי כאשר לובש מדים, תהא דרגתו אשר תהא, בוחר להתבטא באופן שנוי במחלוקת, סוטה הוא מאותה התוויה היסטורית שמרוממת את צה"ל מכל המחלוקות והשסעים שקורעים את החברה הישראלית. יש לזכור כי כמו באמרה השחוקה "לכל מטבע יש שני צדדים", ולכל קצין בכיר החושב שיש להימנע מפגיעה בחפים מפשע גם במחיר סיכון חיים של חיילי צהל, קיים מנגד קצין בכיר לא פחות החושב כי חיי חיילי צה"ל קודמים לכל.

זכרו, תמיכה בהבעת דעה ע"י קציני צבא בעתות מחלוקת עלולה להתברר כחרב פיפיות דווקא כלפיי מחנה השמאל. כי שורת הפיקוד הבכירה בצבא מאויישת בשנים האחרונות בחובשי הכיפות, יוצאי המכינות הדתיות ונוער ההתיישבות. לא מן הנמנע כי אותם קצינים שנצרו פיהם עת נדרשו לפנות מבתיהם את אחיהם ואחיותיהם בעזה יבחרו חס וחלילה באם יתחולל עלינו גירוש נוסף לשחרר ניצרה ולהביע התנגדות אקטיבית להליך פינוי. אחרי הכול, היה זה שר הביטחון שקרא להם "הגידו את אשר על לבכם – גם אם הדרג המדיני חולק עליכם".20 News

20 News