במהלך נאום סגן נשיא ארה"ב מייק פנס. צילום: גיל יוחנן, פלאש 90
לפני כמה חודשים, עם פתיחת מושב החורף, טענו הפרשנים שאם הקואליציה תצליח לעמוד באתגרים העומדים מולה במושב הזה היא תכלה את ימיה. לבסוף, בחריקות צורמות הסתיים לו לפני כחודשיים מושב החורף, והיום – כשחברי הכנסת מתכנסים שוב אחרי פגרה, ייפתח מושב הקיץ של הכנסת (17:30, שידור ישיר בערוץ 20), כשעדיין ניצבים בפני סיעות הקואליציה לא מעט מכשולים בדרך להשלמת כהונה מלאה לממשלה. אלא שעכשיו התחושה בקרב השרים היא שבמשבר הבא שיפציע לא יהיה מנוס מהליכה לבחירות. אלה הם האתגרים המרכזיים העומדים בפני הקואליציה במושב הקיץ של הכנסת.
ראש הממשלה בנימין נתניהו במליאה. צילום: הלל מאיר, TPS

פיסקת ההתגברות

פיסקת ההתגברות תמשיך להעסיק אותנו גם בשבועיים הקרובים. בנט ממשיך להכתיב את סדר היום בנושא, למגינת ליבו של נתניהו שמבקש בכל מאודו פשרה. הוא בטח לא רוצה להרגיז את מערכת המשפט בתקופה כזאת. כבר ביום ראשון הבא תובא הצעת החוק של בנט ושקד לדיון בוועדת השרים לחקיקה. הם מעוניינים בפסקת התגברות ברוב של 61 ח"כים, ונדמה שאם נתניהו לא יצליח למצוא פתרון מהיר ומוחלט לבעיית המסתננים הוא יצטרך לתת את דעתו גם לסוגיה הזאת. בנט מאיים שאם החוק הזה לא יקודם הבית היהודי יפסיקו להצביע עם הקואליציה. קחו את האיום הזה הפעם ברצינות.
הערכה: גם הפעם תימצא איזו פשרה בעניין. למשל פיסקת התגברות ברוב של 65 ח"כים. פתרון שכחלון יוכל לחיות אתו בשלום וגם הנשיאה חיות לא תחוש סכנה לדמוקרטיה.
חבר הכנסת אייכלר וסגן השר ליצמן במליאת הכנסת, מרץ 2018. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

הצעת החוק הזאת שאמורה להסדיר את סוגיית גיוס החרדים לצה"ל תוך עקיפת קביעות בג"צ תציף שוב את המחלוקת הגלוייה והעמוקה בין המפלגות החרדיות לשר הביטחון ליברמן. יו"ר ישראל ביתנו לא ירצה להצטייר כמי ששוב התקפל בפני הגחמות של יהדות התורה ועלול לאיים בפירוק הקואליציה אם יחוש שזה יועיל לו אלקטורלית. החרדים מצידם הסבירו מצידם שזה קו אדום. אם החוק לא עובר כמו שהם רוצים – הם בחוץ. כשליצמן מאיים הוא נוטה גם לעמוד במילתו, אתם כבר יודעים, אפילו כשמעבר לפינה אורב יאיר לפיד שבטח יתחזק משמעותית אם הממשלה תתפרק בגלל עניין השוויון בנטל.
הערכה: סיכוי גבוה שאם הבחירות יוקדמו זה יהיה בגלל הסוגייה הזאת, שעקרונית מאוד לחרדים כאמור אבל גם צורבת ללא מעט חילונים.
ראש הממשלה נתניהו והשר בנט במליאת הכנסת, מרץ 2018. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

החוק הזה עורר לא מעט מהומות ומחלוקות וגם כאן מדובר בהצעה לעקוף למעשה את בג"צ שבפסיקתו הכריח את המדינה להכיר בגיורים אורתודוכסיים. גם במקרה הזה, כמו סביב חוק הגיוס, וועדה מיוחד אמורה להגיש את מסקנותיה וככל הנראה החרדים לא ממש יאהבו את המסקנות האלה.
הערכה: מדובר בסוגייה שפחות עקרונית לחרדים אבל עלולה להתפתח לכדי משבר קואליציוני. כאן ניתן יהיה למצוא פשרה באמצעות תיקונים מסויימים לחוק.
ועכשיו לשאלת השאלות: האם במהלך הקיץ יוכרזו בחירות? לאף אחד ממרכיבי הקואליציה אין אינטרס כזה. כחלון חושש מהמומנטום סביב , שהטיקט החברתי מתחבר אליה קצת יותר מאשר אליו. הוא ירצה להמתין ולתת למפלגת הטרנד התאורטית הזאת להפסיק לעניין את הציבור. החרדים מבינים שזאת הקואליציה החלומית עבורם ושאם נלך לבחירות סביב סוגיות כמו גיור או גיוס המרוויח העיקרי מכך יהיה לפיד, שנוא נפשם. ליברמן מקבל פריחה מהשם גנץ, ולכן ירצה להישאר במשרד הביטחון כל עוד נותנים לו וכך הגענו אל ביבי. שוב. ברצותו – נלך לבחירות אולי כבר לקראת סוף 2017, ברצותו הממשלה תכלה את ימיה, גם אם תמשיך לחרוק גם במהלך הקיץ.
בעוד כמה שבועות נהיה כנראה חכמים יותר.
שר האוצר משה כחלון במליאת הכנסת. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.