האם סערת הגיור בדרך לפיתרון? בשעה זו מתקיימת שיחת גישור בין שר החינוך , שרת המשפטים , סגן שר הבטחון הרב אלי בן דהן לבין נציגי הפדרציות היהודיות בארה”ב, מנכל הסוכנות, מזכל הסוכנות, נשיאי התנועות הרפורמיות והקונסרבטיביות ונציגי קרן היסוד.

פגישת נציגי הממשלה וראשי יהדות התפוצות. צילום: דוברות
פגישת נציגי הממשלה וראשי . צילום: דוברות

הפגישה נועדה במטרה לפשר ולגשר על המשבר סביב וההחלטה על הכותל ולהסביר את דיס האינפורמציה שקיים סביב הנושא.

הפשרה: גיורים יוכרו לצורך נישואים – אך לא לצורך אזרחות

בבית היהודי מקדמים פשרה לפיה החוק שאושר בתחילת השבוע בוועדת השרים לענייני חקיקה והרגיז את יהדות התפוצות, יחול רק לעניין חוק השבות וקבלת אזרחות. לפי גורמים בבית היהודי, התיקון נועד לשמר את הסטטוס קוו, אך להרגיע את הזעם בקרב יהודי התפוצות.

חשוב להדגיש כי נכון להיום, החוק הישראלי מכיר ביהדות בשלוש רמות שונות: מרשם אוכלוסין, בו הרפורמים כבר מוכרים; לעניין נישואין – בו תקף רק גיור שנעשה ברבנות הראשית לישראל;  ולעניין חוק השבות – אף הוא בגיור רק מטעם הרבנות.

החוק יקבע שכדי לקבל אזרחות באמצעות חוק השבות, נדרש גיור ממלכתי בלבד. זהו המצב הנוכחי, אך באחרונה פסק בג”ץ לפיה שגיורים שנעשו בית הדין הפרטי לגיור ‘קרלין’, המזוהה עם הציבור החרדי, יוכרו לעניין חוק השבות.

בעקבות כך, עתרו גם הרפורמים בדרישה לקבל הכרה זהה, ועוררו את חששם של החרדים מכך שבג”ץ יכיר גם בגיור פרטי ויפתח פתח להענקת אזרחות ישראלית באמצעות חוק השבות גם ללא יהודים.

במהלך היממה האחרונה מקיימים השרים איילת שקד ונפתלי בנט וסגן השר אלי בן קיימו שיחות עם הסוכנות, הרב דוד סתיו מצוהר, ונציגי הפדרציות מארה”ב במאמץ לגבש את הפשרה ולהשיג את הסכמת כל הצדדים.

סגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן, שר החינוך נפתלי בנט, שרת המשפטים איילת שקד ומנכ"ל משרד התפוצות דביר כהנא בדרך לפגישה עם ראשי יהדות התפוצות
סגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן, שר החינוך נפתלי בנט, שרת המשפטים איילת שקד ומנכ”ל משרד התפוצות דביר כהנא בדרך לפגישה עם ראשי יהדות התפוצות

בהודעה שפרסמה הסוכנות היהודית נמסר כי ההחלטות שהתקבלו אתמול עומדות בניגוד להתחייבויות שניתנו לנציגי התנועות הרפורמית והקונסרבטיבית ועלולות לגרום לקרע עמוק עם יהדות התפוצות. גם ראשי התנועה הרפורמית בארץ ובעולם שאמורים היו להיפגש עם נתניהו ביום חמישי הקרוב, ביטלו את הפגישה.

ריק ג’ייקובס, נשיא התנועה הרפורמית בצפון אמריקה וחבר בחבר הנאמנים של הסוכנות אמר:” לא נוכל להמשיך בשגרת הפגישות כאילו כלום לא קרה. ביטול מתווה הכותל והעברת חוק הגיור הם שיאו של חריף בין ממשלת ישראל ויהדות התפוצות. אנחנו מרגישים שעכשיו אין על מה לדבר עם ראש הממשלה”.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.