חבר הוועדה המיוחדת לניסוח חוק הלאום ויו"ר סיעת 'כולנו', חבר הכנסת רועי פולקמן, הציע במכתב ששיגר ליו"ר הוועדה ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד) ניסוח מתפשר לחוק יסוד הלאום, לפיו "מדינת ישראל היא הבית הלאומי של העם היהודי המחויבת בשמירה על זכויותיהם של כלל תושביה". לדבריו של ח"כ פולקמן, "נוסח זה דר בכפיפה אחת עם רוחה של מגילת העצמאות ויאפשר להתגבר על התנגדויות חלק מחברי הוועדה להכנסת המילה 'שוויון' לנוסח החוק”.

"דוח מוטה". פולקמן. צילום: פלאש 90
מציע איזון. פולקמן. צילום: פלאש 90

 

משמעות הנוסח המוצע של ח"כ פולקמן היא הגדרתה בחוק של מדינת ישראל גם כיהודית וגם כדמוקרטית ובמכתבו טען כי יש להימנע מחקיקה חפוזה כשמדובר בחוק בסיסי זה. עוד הסביר יו"ר 'כולנו' את ניסוחו בכותבו כי "עיגון מחויבותה של המדינה בחוק לשמירה על זכויות כלל אזרחיה, טומן בחובו אמירה ערכית אשר לה ערך כפול ומכופל דווקא במדינת היהודים, כפי שכתוב: 'כִּי גֵרִים הֱיִיתֶם בְּאֶרֶץ מִצְרָיִם" (דברים י', י"ט)'", והוסיף: "מצויים אנו בעשרת ימי תשובה, בין כסה לעשור, בימים המדגישים את החשיבות שבהתעלות מעל המחלוקות וחיפוש אחר פשרות מאחדות ומחברות. ראוי שחוקים בעלי חשיבות לאומית-סמלית גדולה כדוגמת חוק הלאום וחוק יסוד: החקיקה, יתקבלו בהכרעה של רוב קולות מכל קצוות הבית, בלא הבדל בין קואליציה ואופוזיציה ויש מקום למאמץ מיוחד כדי להשיג אחדות שכזו".

עוד הסביר במכתבו, כי "אף אם נחליט לקדם במועד הנוכחי חוק לאום בגרסה מצומצמת, אשר עוסק במספר מוגבל של נושאים ואינו מכיל פרק חזון משמעותי, הרי שעלינו לבטא הכרעה ברורה באיזון בין אופיה היהודי של המדינה והיותה "מדינת הלאום של העם היהודי", לבין העקרונות הדמוקרטיים, הכוללים מחויבות לשמירה על זכויות המיעוטים וזכויות האזרח, כמקובל במדינות המערב הנאורות. על החוק לשקף איזון בין היותה של ישראל מדינה בה מממשים היהודים את זכותם לעצמאות מדינית במולדתם; לבין היותה דמוקרטיה, בה הריבונות מסורה לכלל אזרחי המדינה, אשר מושתתת על אדני החירות והשוויון, ומחויבת לכבד את זכויות האדם של תושביה”.

ועידת חוק הלאום. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
ועדת חוק הלאום. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

בישיבות קודמות של הוועדה המיוחדת, דרשו חברי הכנסת מהאופוזיציה להכניס בחוק את ערך השוויון לכלל אזרחי המדינה, לעומת שוויון לאומי הכולל את העם היהודי בלבד, אולם חברי הקואליציה הביעו את התנגדותם. לדבריו של פולדמן, הוא עובד להשגת הסכמות בקואליציה לפשרה, לפיה המושג "שוויון אזרחי" לא יופיע בנוסח החוק, אך ה"שמירה על זכויותיהם של כלל תושביה", תופיע במקום. זאת לדבריו, כאיזון בין הערכים היהודיים לערכים הדמוקרטיים המתנגשים בסוגיית השוויון, אישון שיאפשר שיתוף פעולה גדול יותר לחקיקת החוק.

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20