מכוניות הושחתו והנוסעים היהודים כמעט נרצחו. זהו פשע שנאה הקורה כמעט כל יום בכבישי יהודה ושומרון. כותרות בעיתונים? תגובות של פוליטיקאים? כמעט ואין. שוהם עדני לדוגמא, כמעט ונרצחה לאחרונה בפיגוע אבנים. בפוסט מרגש היא תיארה בפייסבוק את שקרה לה ואת אשר חווים תושבים רבים ביהודה ושומרון.

רוב כלי התקשורת בוחרים שלא להתעסק בזוטות כמו ניסיונות רצח של יהודים על רקע לאומני. גם הפוליטיקאים, מימין ומשמאל, לא מאד מוטרדים אלא אם צריך ללכת לניחום אבלים או להצטלם עם פצוע בבית החולים. אז במה כן מתעסקים? גרפיטי!
"תג מחיר מנהלי" ו"יהודים להתעורר להפסיק להתבולל". אלו הכתובות שרוססו אמש ופתחו את מבול הגינויים. זהו פשע השנאה הנורא. נכון היה גם מעשה עברייני של ניקוב צמיגים ונכון זה היה ככל הנראה על רקע לאומני. אבל אל דאגה מחלקה שלמה בשב"כ תוציא מאות מיליונים, אולי אפילו תפעיל עינויים כדי לגלות מי פינצ'ר את הרכבים וריסס גרפיטי.

מה שהצית את השטח וגרם ככל הנראה לכתובות "תג המחיר" שרוססו אתמול בגוש חלב, היה מעצרו המנהלי של אליה בן דוד מהגרעין התורני בנוף הגליל.

בן דוד נעצר ביום ראשון שעבר בידי שרות הביטחון הכללי ואף הוצא כנגדו צו חריג האוסר עליו לפגוש בעו"ד. לאחר שהחקירה לא הובילה לממצאים, הורה שופט בימ"ש המחוזי עידו דוריאן גמליאל על שחררו ממעצר ללא כל תנאי מגביל. דקות לאחר שחרורו הגיעו כוחות שב"כ וכאמור לקחו את הבחור מתוך בבימ"ש המחוזי למעצר מנהלי עליו חתום גם שר הביטחון נפתלי בנט.

 

אליה בן דוד. נעצר ללא ראיות. צילום: יאיר אוריאל

בין המגנים היום את "פשע השנאה" בגוש חלב היו ח"כ עמיר פרץ "על המשטרה לפעול בכל אמצעי שברשותה כדי לתפוס את המבצעים, אך זאת צריכה להיות רק ההתחלה. האכיפה צריכה להיות מקיפה יותר, והענישה חייבת להיות מחמירה יותר". ח"כ עופר כסיף "נתניהו מעוניין בפשעי השנאה ונותן אור ירוק למבצעים". ח"כ איימן עודה "ההסתה והאלימות משתוללות נגד האזרחים הערבים". ח"כ אביגדור ליברמן "משטרת ישראל תמצה את הדין עם פורעי החוק" ואפילו ראש הממשלה נתניהו "איננו מוכנים לקבל התקפות כלשהן על אזרחינו" ועוד שלל גינויים ותגובות. ברשתות החברתיות של הפוליטיקאים שגינוי את "פשע השנאה" אמש לא נמצאו איזכורים או גינויים בנוגע לטרור המופעל נגד יהודים על בסיס יומי ביו"ש. כנראה שטרור האבנים והבקת"בים ביו"ש הוא לא פשע שנאה וגם אם כן, זה לא יותר מידי מעניין.

אלדר ממן

אלדר ממן:עוד באותו נושא