התפתחויות בפרשת הצוללות (תיק 3000): הוארך ב-4 ימים מעצרם של איש העסקים מיקי גנור, נציגהּ של יצרנית כלי השיט 'טיסנקרופ' בישראל, ושל תא‭) ל"‬מיל‭('‬ אבריאל בר יוסף, לשעבר המשנה לראש המועצה לביטחון לאומי, שנחקר בחשד לקבלת שוחד ולעבירות מרמה במסגרת פרשת הצוללות. בדיון בהארכת המעצר של בר יוסף שנערך הבוקר (ה') בבית משפט השלום בראשון לציון, אמרה השופטת עינת רון כי "התקשורת עסקה לא מעט בפרשה, אך מרבית החומר שנאסף על ידי המשטרה לא הופץ על ידי התקשורת ומצוי בשלב זה בקלסרי המשטרה בלבד. נאספו ראיות, עדויות ומסמכים בהיקף רב וגדול וכמקובל בחקירות מעין אלו". לדבריה, "רוב החומר שיש לגורמי החקירה טרם נחשף ובוודאי לא לתקשורת ולציבור וחלקו לא בפני החשוד". עוד ציינה השופטת כי "חלה התפתחות בחקירה בנושאים רבים".

גנור, שמרון ובר יוסף. צילום: פלאש 90
גנור, שמרון ובר יוסף (משמאל לימין). צילום: פלאש 90

 

איש העסקים והמתווך גנור נחשד בכך שמונה לתפקיד נציג 'טיסנקורפ' שלא כדין, זאת בתמורה לקיום קשר של שוחד עם המעורבים בפרשה. בר יוסף חשוד שהיה מעורב במגעים לרכישת הצוללות וקיבל טובות הנאה מגנור. במקביל, אומר היום ראש הממשלה נתניהו בפגישה הסגורה: "יש קמפיין של יריבים פוליטיים וכלי תקשורת שחברו יחד כדי להרשיע אותי, למרות שחפותי עומדת, וכדי להפיל אותי ואת הליכוד". לדבריו, יש "לבוא להגיד את האמת – אי אפשר להאשים את רה"מ בכל חקירה".

מוקדם יותר היום הותר לפרסום כי גם רעייתו של בר יוסף, עליזה, נעצרה ונחקרה בחשד למעורבות בפרשה. היא נעצרה יחד עם בעלה ביום שני האחרון, כחלק מגל המעצרים שביצעו חוקרי היחידה הארצית לחקירת פשיעה כלכלית. בתום חקירתה, היא שוחררה בתנאים מגבילים.

אתמול (ד') הותר לפרסום כי פרקליטו הפרטי של ראש הממשלה בנימין נתניהו, עו"ד דוד שמרון, הוא אחד החשודים שנחקרו באזהרה בפרשת הצוללות. שמרון עוכב לחקירה על ידי המשטרה ביום שני בנוגע למעורבותו בפרשת הצוללות. שמרון נחקר ככל הנראה בשל ייצוגו הכפול כביכול, של ראש הממשלה נתניהו ובמקביל גם של גנור, נציג המספנה הגרמנית 'טיסנקורפ' בישראל. בעבר דווח גם על מעורבותו של שמרון בנושאים הקשורים לרכישת שלוש צוללות חדשות וכן סביב רכש ספינות נוספות, ואספקת שירותי תחזוקה. מלבדו נחקרו שלשום גם איש העסקים גנור, שלטענת המשטרה הוא החשוד המרכזי בפרשה, בר יוסף, יד ימינו רונן שמר ועוד שתי מקורבות לבר יוסף ולגנור.

החשד: עשו הכול כדי להעביר את מרכז הצוללות לטובת "טיסנקורפ"

גם מפקד חיל הים לשעבר, אלוף במיל' אליעזר (צ'ייני) מרום, נחקר שלשום באזהרה במשך שעות ארוכות ונשלח למעצר בית. במשטרה חוקרים אם בתמורה למינויו של גנור לנציג החברה הגרמנית, קיבל מרום מגנור שוחד וטובות הנאה. המשטרה בודקת גם חשד שמרום ניצל את מעמדו הבכיר בצה"ל ואת קשריו עם 'טיסנקרופ' על מנת לוודא שזו תזכה במכרז לבניית כלי השיט להגנה על אסדות הגז, בתמורה לקבלת טובות הנאה. על פי הפרסומים, על המכרז התמודדה גם החברה הישראלית מספנות ישראל, אך לא זכתה בו.

אלוף (במיל') אליעזר "צ'ייני" מרום. צילום: פלאש 90
אלוף (במיל') אליעזר "צ'ייני" מרום. צילום: פלאש 90

 

מרום אמר בעבר: "התנגדתי נחרצות לרכישת צוללת שישית בעת שמיקי גנור היה נציג המספנות, ואף שלחתי מכתב שמתנגד לרכש זה למקבלי ההחלטות. במהלך כל שירותי לא קיבלתי אף החלטה לרכש מהמספנה שאותה ייצג מיקי גנור. ההפך הוא הנכון. כל שאר הטענות הן מכלול של השמצות, בעוד השיקול הביטחוני הוא היחיד שעמד ועומד לנגד עיניי".

אולם, על אף דבריו של מרום, במסגרת החקירה איתרו חוקרי המשטרה ורשות המסים חשבון בנק בקפריסין שבו, על פי החשד, הופקדו סכומי כסף גדולים ששימשו לכאורה את גנור לתשלומי שוחד למרום ולתא‭) ל"‬מיל‭('‬ אבריאל בר יוסף, לשעבר המשנה לראש המועצה לביטחון לאומי. חשבונות הבנקים של השלושה הוקפאו, והמשטרה מנסה להתחקות אחר תנועות הכספים בעזרת חוקרי רשות המסים ואנשי הרשות להלבנת הון.

פרקליטו, עו"ד ציון אמיר, מסר שלשום: "אין לי ספק שחקירת המשטרה תזים לחלוטין את כל החשדות שהועלו לכאורה נגד האלוף (במיל‭('‬ מרום ויוכח שלא דבק בו שום רבב. מאז ומתמיד הוא רק תרם למדינת ישראל. עוד יוכח שמעורבותו של מרום גם בעניין הזה רק תרמה למדינת ישראל, ולא פגעה באיש‭."‬

בצד הפרשה, מבקש השר אלוף (במיל') יואב גלנט (הליכוד) להבהיר כי "יכול להיות שדברים לא נעשו טוב, אבל מדינת ישראל זקוקה לצוללות" והוסיף כי "ראוי שהציבור לא יבלבל בין שני דברים".:עוד באותו נושא