המשטרה ממליצה להעמיד לדין בפרשת הצוללות (פרשה 3000) שישה בכירים ובהם מקורבו של רה"מ נתניהו דוד שמרון. עם זאת, את שליחו המיוחד של נתניהו, עו"ד יצחק מולכו, אין המלצה להעמיד לדין.

שמרון. צילום: תומר ניוברג, פלאש 90

 

מהמשטרה נמסר כי "תיק 3000" עוסק בחשדות למסכת עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, הלבנת הון ועבירות נוספות, שכללה עובדי ציבור, גורמים עסקיים ונושאי משרה בכירים בשנים 2017-2009 במטרה לקדם אינטרסים עסקיים הנוגעים לרכש צוללות וכלי שיט עבור מדינת ישראל מהתאגיד הגרמני "טיסנקרופ".

על פי הודעת המשטרה, "ביולי 2017 נחתם הסכם עד מדינה עם החשוד מיקי גנור, ששימש בתקופה הרלוונטית נציג "טיסנקרופ" בישראל. בהסכם נקבע כי גנור יועמד לדין ויורשע בגין עבירות מס, ירצה 12 חודשי מאסר, וישלם קנס בסך 10 מיליון שקל, ובמקביל ישתף פעולה עם המדינה. על פי ממצאי החקירה, במהלך השנים סיפק התאגיד הגרמני "טיסנקרופ" למדינת ישראל חמש צוללות אשר נמצאות בשירות פעיל. עד 2009 שימש תא"ל (מיל') שייקה ברקת נציג התאגיד מול מדינת ישראל. במהלך 2009 הוא הוחלף במפתיע ברקת בגנור. המשטרה סבורה שלאלוף מרום ולמשנה לראש המל"ל דאז בר יוסף הייתה מעורבות משמעותית בהחלפה מתוך ציפייה לכאורה לקבלת מגנור תמורה בהמשך".

עוד נמסר כי "בתקופה שבה שימש גנור נציג התאגיד – בין 2009 ל-2017 – הושלמה עסקת רכש כלי שיט מהתאגיד בשווי של מאות מיליוני אירו, והתקיימו מגעים לרכישת כלי שייט נוספים בשווי כספי רב עוד יותר. נמסר כי עלו  חשדות לפיהם עובדי ציבור ונושאי משרה בכירים דרשו טובות הנאה מגנור, "בין במישרין ובין באמצעות מתווכים; בין בתשלומי שוחד במזומן ובשיקים ובין בכסות של חוזי ייעוץ פיקטיביים; בין בעבור ביצוע פעולה הקשורה בתפקידם ובין על מנת להניע עובדי ציבור אחרים; בין בהקשר לעסקאות הצוללות וכלי השיט שנרקמו בין תאגיד טיסנקרופ לבין מדינת ישראל כמפורט לעיל ובין בהקשר למיזמים עסקיים אחרים, עכשוויים ועתידיים, אשר קרמו עור וגידים בארץ ובחו"ל בשותפות עם גנור – וכל זאת תוך הימצאותם בניגודי עניינים מובהקים וחמורים בין תפקידם והאינטרס הציבורי עליו הופקדו ובין קידום ענייניהם העסקיים והפרטיים".

אבריאל בר-יוסף. צילום לע"מ

 

תא"ל (מיל') אבריאל בר יוסף  חשוד בשוחד, מרמה והפרת אמונים וקשירת קשר לביצוע פשע. תא"ל (במיל') שי ברוש חשוד בשוחד, מרמה והפרת אמונים בצוותא, קשירת קשר לביצוע פשע, הוצאת חשבונית שלא כדין ועבירות הלבנת הון.

אלוף (מיל') אליעזר (צ'ייני) מרום חשוד בשוחד, מרמה והפרת אמונים, קשירת קשר לביצוע פשע, הלבנת הון ועבירות מע"מ.

עו"ד דוד שמרון חשוד בתיווך בשוחד בכל הנוגע למערכת יחסיו עם מיקי גנור, ועבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות והלבנת הון בהקשר למעורבותו בפרשת "קרדיט סוויס".

השר (לשעבר) מודי זנדברג חשוד בשוחד, מרמה והפרת אמונים והוצאת חשבונית שלא כדין. גם דוד שרן חשוד בשוחד, מרמה והפרת אמונים, קשירת קשר לביצוע פשע, הלבנת הון ועבירות על פי חוק מימון מפלגות ובחירות.

עו"ד יצחק מולכו. צילום: פלאש 90

 

תגובת עו"ד עמית חדד, המייצג את שמרון:

"בשנתיים האחרונות סיפרו לנו שעו"ד שמרון היה שותף ברווחיו של מיקי גנור ברכישת צוללות; או שהוא תיווך בעסקאות צוללות ואמור היה לקבל תשעה מיליון יורו כשותף של גנור. במשך שנתיים עיתונאים ופוליטיקאים האשימו את עו"ד שמרון שהיה מעורב בעסקה ביטחונית מושחתת לרכש צוללות. היום מסתבר לכולם שמה שאמרנו לאורך כל הדרך הוא האמת – עו"ד שמרון לא היה קשור לצוללות; הוא לא תיווך צוללות; הוא לא היה שותף של גנור בקשר לצוללות או בכל עניין אחר; והוא בטח לא היה אמור לקבל ולא קיבל תשעה מיליון יורו עבור עסקת הצוללות.
אז מה נשאר?

"טענה משונה כאילו עו"ד שמרון עשה "שימוש משתמע" במעמדו וקרבתו לראש הממשלה מול עובדי ציבור שונים. "שימוש משתמע"?! מה זה אומר בכלל? הרי אף אחד לא טוען שעו"ד שמרון הציג את עצמו כמקורב לראש הממשלה או הציג קשר כלשהו לראש הממשלה או טען שפעל מטעם ראש הממשלה. עם כל הכבוד, עו"ד שמרון לא צריך להתהדר בקרבתו לראש הממשלה. מדובר באחד מעורכי הדין הבולטים בישראל בעשרות השנים האחרונות, יש לו רזומה מפואר והוא ייצג בנושאים משפטיים מהגדולים והמורכבים בישראל, בלי שום קשר לראש ממשלה.
עורך הדין שמרון פעל כדין כעורך דין של גנור; הוא ייצג אותו בגלוי והוא מעולם לא הסתיר זאת. בכלל, ייצוגו של גנור תאם מלכתחילה את פרופיל הלקוחות והעסקאות שמייצג עו"ד שמרון לאורך השנים.
עכשיו ברור, שככל שהדברים קשורים לעורך דין שמרון – תיק הצוללות קרס.

"בעסקת קרדיט סוויס טוען כתב ההמלצות שעו"ד שמרון הסתיר את מעורבותו של מיקי גנור. אלא שהדבר נסתר על פניו. יש בידינו התכתבויות של עו"ד שמרון עם הבנק השוויצרי בהן נכתב במפורש שמיקי גנור מקבל את החלק הארי בעמלה, והדבר גם דווח לרשויות המס. עו"ד שמרון מעולם לא הסתיר את הקשר של גנור לעסקה וממילא לא חשב שיש סיבה כלשהי להסתיר אותו. חשוב להדגיש; בניגוד לרושם שנוצר, לא מדובר בעמלה של 20% מהשקעה של מאה מיליון דולר, אלא בשכר בגובה של 8,000 דולר לשנה במשך שלוש שנים. הא ותו לא. אז גם כאן ברור שאין עבירה".

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי