"ראש הממשלה נתניהו לא מושחת, לעולם הוא לא ימכור את ביטחון ישראל עבור כסף". כך כתב הבוקר (ו') נפתלי בנט, יו"ר הבית היהודי ושר החינוך, על ראש הממשלה בנימין נתניהו.

דבריו של נפתלי בנט נאמרו על רקע "פרשת הצוללות" שהתפרסמה השבוע בערוץ 10. ממשלת ישראל רכשה מגרמניה 3 צוללות חדישות בתמורה ל1.2 מיליארד דולר. בתגובה, גורמים שונים בתקשורת טענו שראש הממשלה ביצע את העסקה על רקע ניגוד אינטרסים אישי ובניגוד לדעת המערך הפיקודי בצה"ל.

שר החינוך נפתלי בנט. צילום: לע"מ
שר החינוך נפתלי בנט. "אנו יריבים פוליטיים, אבל מושחת הוא לא". צילום: לע"מ

בתוך כך, גם גורמים בכירים במערכת הביטחון ובמועצה לביטחון לאומי הגיבו לטענות העיתונאים. המל"ל מסרו "במסגרת תהליכי בניין הכוח של צה"ל ותכנון רב-שנתי לרענון וחידוש סד"כ הצוללות, הוחלט על רכש של שלוש צוללות. בשל שיתוף הפעולה בין ישראל לגרמניה בתחום הצוללות, הנמשך משנות ה-90' לשביעות רצונם המלאה של צה"ל ומערכת הביטחון, הוחלט להמשיך את הרכש מגרמניה. בשום שלב לא העלו הגורמים המקצועיים אפשרות לרכש צוללות מגורם אחר, וזאת משיקולים מקצועיים, מבצעיים ומדיניים – ובראשם היחסים הקרובים בין ישראל לגרמניה. גם שיקולים כלכליים לאומיים תמכו בהחלטה, שכן ישראל זכתה למענק גבוה מטעם ממשלת גרמניה בשווי של מאות מיליוני יורו".

הבוקר, גם שר החינוך מפריך את גרסת ערוץ 10. "אני מכיר אותו מעל עשר שנים. יש לנו חילוקי דעות מהותיים לעתים, ואנו יריבים פוליטיים, אבל מושחת הוא לא" סיכם יו"ר הבית היהודי.

יעלון. עוזב את הכנסת. צילום: פלאש 90
יעלון. מדבר נגד נתניהו בפייסבוק. צילום: פלאש 90

דברי בנט, המל"ל וגורמים בכירים במערכת הביטחון אינם עולים בקנה אחד עם דעתו של משה יעלון, שר הביטחון לשעבר. במרץ 2013 בנימין נתניהו מינה את משה יעלון לשר הביטחון, אתמול (ה') משה יעלון דיבר נגד נתניהו. "התנגדתי נחרצות להגדלת צי הצוללות של חיל הים בשלוש צוללות נוספות" כתב יעלון בדף הפייסבוק שלו. "באותה עת, מטעמים מבצעיים, ארגוניים וכלכליים, לא היה לצה"ל צורך בכך, ואף לא בשנים הקרובות – ועמדתי התבססה גם על סמך עבודת מטה מקצועית, מעמיקה ומקיפה שבוצעה בצה"ל ובמשרד הביטחון. תיאור השתלשלות הדברים המתוארת בהודעת המל"ל, הוא חסר ואינו משקף את המציאות כהווייתה". סיכם השר לשעבר יעלון וצידד בגרסת העיתונאים.

אלעד שור

אלעד שור