סערה בארצות הברית סביב הפרדת ילדי המהגרים מהוריהם בגבול המקסיקני, בעקבות חשיפה רחבת היקף של התופעה בתקשורת האמריקנית.

עדויות ותיעודים של הילדים זוכים לביקורת חריפה בתוך ארצות הברית וגם באו"ם. היום (שלישי) גינו בנציבות האו"ם לפליטים את המדיניות האמריקנית כלפי המהגרים, וקראו לממשל טראמפ למצוא דרכים אחרות לטפל בסוגיה.

באתר "פרו- פובליקה" חשפו אתמול תיעוד אודיו של הפרדת הילדים מהוריהם, בקובץ שנחשף ניתן לשמוע את הילדים כשהם קוראים ביבבות "אבא! אבא!". בנוסף תועד אחד מן המבוגרים במקום, ככל הנראה פקח גבולות כשהוא אומר: "יש לנו ממש תזמורת כאן, חסר לנו רק מנצח".

טראמפ עצמו הגן אמש (שלישי) על מדיניות ההגירה ואמר כי הוא מסרב להניח לארצו "להפוך למתקן הגירה". בציוץ בטוויטר האשים הנשיא כי התנהלותם של הדמוקרטים בסוגיה היא שהובילה למראות המזעזעים. "זאת אשמת הדמוקרטים בכל שהם חלשים ובלתי-אפקטיביים בכל הנוגע לפשע ובקרת גבולות", צייץ אתמול הנשיא.

ילדי מהגרים מקסיקנים במתקן שהייה בטקסס. צילום: רויטרס

בשבוע שעבר נחשפה בארצות הברית היקף התופעה במסגרתה הופרדו הילדים מהוריהם במעברי הגבול. מהנתונים שחשף הממשל האמריקני עולה כי במהלך פחות מחודשיים הופרדו כאלפיים ילדים מהוריהם. במהלך חודש מאי הכריז הממשל האמריקני על מדיניות "אפס סובלנות" בסוגיית ההגירה הבלתי חוקית למדינה.

כחלק מן המדיניות החדשה: כל מסתנן שייכנס לגבולות ארצות הברית באופן בלתי חוקי יעמוד בפני דין פלילי. באותו החודש – חלה עלייה של כ-160% במספר הנתפסים בגבול בהשוואה לאותו החודש בשנה שעברה.

ביום ראשון התייחסה לסוגיה רעייתו של הנשיא טראמפ מלניה. "גברת טראמפ שונאת לראות ילדים המופרדים ממשפחותיהם ומקווה שהצדדים יוכלו סוף סוף להשיג רפורמת הגירה מוצלחת", נאמר בהודעה מטעמה של הגברת הראשונה, שאינה נוהגת להתבטא בסוגיות פוליטיות.

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20